REMZI ÇAYIR: YASAKLARLA ÜLKE YÖNETILMEZ

MİLLİ El Partisi Umumi Başkanı Remzi Çayır, partisinin genel dalan binasında matbuat toplantısı düzenledi. Çayır, ayak topu maçlarında tribünlerde yaşanan olaylara ilişkin açıklamada bulunarak, ‘Anayasanın 34’üncü maddesi ve ilişik maddeler bize ‘insanın düşüncesini, fikrini, protesto hakkını hüveyda tabir boy bos’ der. Bunun üzere cevaz alınmasına lüzum yoktur. Fenerbahçe, Beşiktaş ve ayrıksı ayak topu kulüplerinin tribünlerinden yükselen sesi, çöz ve hariç güçler ‘yönlendiriyor’ deniliyor. Cemiyet tıpkısı incitici yaşıyor. Sosyete zehir yaşarken, yanlışı dile getirmesin mi? Yasaklarla büyüklük yönetilemez? ifadelerini kullandı.

Milli Kere Partisi lideri Remzi Çayır, partisinin genel format binasında düzenlediği basın toplantısında konuştu. Çayır, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan yağmur diledi.

ANAYASANIN 34’ÜNCÜ MADDESİ PROTESTO HAKKINI AÇIK İFADE EDER

Çayır, insanların içinde bulundukları durumu tabir ika biçimlerinin yasalar çerçevesindeyse kimsenin bundan korkmaması gerektiğini rapor ederek şöyle konuştu:

‘Eğer bu ülkeden demokrasi, ülfet, hak varsa insanlar memnuniyetsizliklerini, içinde bulundukları acıları, sancıları tıpkı şekilde dışavurumları engellenemez. Anayasanın 34’üncü maddesi ve ilgili maddeler bize ‘insanın düşüncesini, fikrini, protesto hakkını açık ifade boy bos’ der. Bunun üzere izin alınmasına lazım yoktur. Fenerbahçe, Beşiktaş ve başka ayak topu kulüplerinin tribünlerinden yükselen sesi, bağırsak ve dışarı güçler ‘yönlendiriyor’ deniliyor. Topluluk ayrımsız keskin yaşıyor. Topluluk ateş yaşarken, yanlışı dile getirmesin mi? Şiddete mi başvurdular, sövme mü ettiler. Ne yaptılar, demokratik ayrımsız hakkı kullandılar. Memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Bu kadar âdem öldü, bu kadar şehir namevcut oldu, ‘kim bunun sorumlusu’ sorusunun cevabı olmayınca de ses yükseldi. Çabukça yasaklara başvuruldu. Onun için Kayseri’bile oynanacak Kayserispor-Fenerbahçe maçını İl Düzenlilik Yerleşmiş Fenerbahçeli seyircinin tribüne alınmaması kararını almış. Ben da Fenerbahçe, Beşiktaş ve demokratik hakkını kullanan şişman kitleleri doldurmak, onların anayasal hakkını kullanmasının bir hak olduğunu tefhim etmek, bu ülkenin demokratlık ile hayatına bitmeme etmesi, eş doğruluk ve onurunun herhangi bir şeyden önde gelmesini aynı şekilde hikâyelemek üzere basın toplantısında eşkâl giydim. Yasaklarla devlet yönetilemez. Bu cins davranışlar ülkeyi iyiye götürmez, imajımızı zedeler, gelecek umutlarımızı namevcut değer, hayallerimizi kurutur.

‘ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Çayır, Milli Kat Partisi’nin millete bakım fail tıpkısı mezhep ile yola çıktığını vurgulayarak, şunları söyledi:

‘Artık biz bağımsız milletvekili ayrımsız ülkede daim olmak istiyoruz. Milli Posta Partisi, geleceği bağımsız, bireyleri müstakil, düşüncesi bağımsız ve bu ülkede yaşamanın ve Türk milleti olmanın hazzıyla geleceği kucaklayan ayrımsız ülkenin inşası üzere yola artık. Renklere, dillere, dinlere, yaşamlara bakmaksızın, insanın vakur, benbenci yaşatmanın siyasetinde, devletinde, iktidarında ana ödevi olduğuna inanırız. Milli El Partisi gölgeye sığınmadan, kimsenin gölgesine girmeden heybetli Allah’a yarenlik eden ve millete bakım fail bire bir anlayışın adıdır. Önemli Türk milletinin menfaatleri neyi gerektiriyorsa, istikbali neyi gerektiriyorsa, varlığımız yok olacak onlar var olacaksa ölümler bizim üzere hiçtir. ‘Var olsun Türk milleti, var olsun geleceğimiz’ deriz. Bu akım sevenleriyle ülkücü, milliyetçi, bu ülkeye âşık, adam doğruluk ve özgürlüklerine ehemmiyet veren kitlelerle buluşacak ve imdi yeter başkasının gölgesindeyse kendi adımıza, ülkücü tıpkısı Cumhurbaşkanı adayıyla ortaya çıkacağız ve milletimizle buluşacağız.?

Share: