Nazır Çavuşoğlu: “(İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği) “İki devlet beyninde alt bölüm ayırmak bana bakarak adil bir biçimci olacak”

– Nazır Çavuşoğlu: “(İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği) “İki devlet beyninde alt bölüm yarmak bana göre adaletli bire bir tutum olacak”

ANKARA – ANKARA Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Budaklı olan mutluluk ile daha beş altı budaklı olan büyüklük ortada alt bölüm düzenlemek bana bakarak adaletli benzeri biçimci olacak. Türkiye namına NATO ve bu ülkeler hakeza aynı değişmeyen alırsa, bunu değişik değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile bakanlıkta gerçekleştirdikleri görüşmenin arkası sıra kuma basın toplantısı düzenledi.

Icra Vekili Çavuşoğlu, görüşmeye ilgili, Portekiz ile diplomatik ilişkilerimizin 180’inci yıl dönümünü kutluyoruz. 180 yıldır ilişkilerimiz mükemmel düzeyde seyretti. Portekiz Parlamentosunda Türkiye Dostluk Grubu birlikte üretim edildi, bundan sevinme duyuyoruz. Ticari ilişkilerden defans sanayiye bir nice konuyu ele kabul etme fırsatımız oldu. Şirketlerimizin birlikte Portekiz’e ağırbaşlı yatırımları olmaya başladı. Denizcilik alanında cesim bir mutluluk olan Portekiz ile bu alanda de hisse senedi birliğimizi elan bile geliştirmek istiyoruz. Portekiz ile yetişek alanında birlikte ilişkilerimiz hayatiyetli, 2014 yılından bu yana 800’den fazla Portekizli mektepli Türkiye’ye geldi. 6 binden fazla öğrencimiz üstelik Portekiz’e gitti diyerek konuştu.

Portekiz, Türkiye’nin DENIZ üyeliği konusunda destekçi

Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Cravinho ise Portekiz’in seçme devir Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin destekçisi olduğunun altını çizerek, Mufassal süredir destekçisi. Teferruatlı yıllardır bunları tartışıyoruz. Bu gelişmeleri değerlendiriyoruz. Şu andaki şerait bildirme amelî olan şartlar değil ancak kesinlikle Portekiz değme zaman Türkiye ile yakın ilişkileri, AB ile Türkiye arasındaki mail ilişkileri desteklemiş durumda. Diyalog düzleminde birlikte elan sistemli şekilde Türkiye ile ilişkiye geçmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Alay Malay hareket etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bazen çokça kebir konularda fikir alışverişinde bulunmaktan memnuniyet duydum. Öncelikle Rusya’nın Ukrayna’ya işgali hepimizi etkiliyor. Burada Türkiye’nin oynadığı çok cesim tıpkısı lüks oldu. Tahıl koridorunun açılmasında Türkiye’ye karşı minnettarlığımızı rapor etmem geçişsiz. Bunun günlük yönetimi konusunda Türkiye’nin büyük çabaları var. Ukrayna’yı bile yer bütünlüğünü destek olmak üzere çabalarında bindi verdi. Umuyorum Rusya, muhtemelen bire bir müddet umarım yaptığı hatanın farkına varır ve müzakere masasına oturur. Şunun farkındayız biz. Türkiye’nin Afrika’üstelik serencam 10 yılda büyük benzeri etkileşimi söz konusu. Biz bunu destekliyoruz açıklamasında bulundu.

“(İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği) “İki ülke ortada ayrım yapmak bana göre adil bir tutum olacak”

Vekil Çavuşoğlu, kuma matbuat toplantısından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nazır Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya ile ait gençlik toplantısındaki sözlerine ilgilendiren şunları kaydetti:

Sayın cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamada sürecin esasen beri lüzum cumhurbaşkanımız ister Dışişleri Bakanı olarak benim yaptığım açıklamaların benzeri teyididir. Tığ esasen beri iki ülkenin üyelik süreci başladığında bağıntılı yerine Finlandiya ile henüz bir iki sorunumuz olduğunu vurguluyorduk. Lüzumlu iki ülke ister NATO, iki ülkenin üyelik sürecinin gelişigüzel ilerlemesini istedi. Bu nedenle 3’lü ahitnameyi Madrid’de imzaladık. O günden bu yana Finlandiya eliyle olumlu izahat geldi, Türkiye’ye müteveccih yaptırımlar ile ilişkin, defans endüstri ürünlerinin İhracatı ile ilişkin izinlerde müspet girişimler olduğunu söyleyebiliriz; amma İsveç’teki provokasyonlar da gerçekleşmedi, orada birlikte Finlandiya’nın üyeliğini engellemek isteyen cezrî gruplar var.

Türkiye yerine NATO’nun genişlemesine karşı olmadıklarını söyleyen Çavuşoğlu, Başından beri organ olmak isten ülkelerin bile örgen olması gerektiğini seçme güruh vesilesi ile söyleyen ayrımsız ülkeyiz. Bizim Finlandiya ve İsveç ile belirtik yerine problemlerimiz namevcut. Onların güvenlik endişelerini anlıyoruz, meşrudur; amma zaman NATO’nun belgelerinde güzeşte iki zılgıt var biri Rusya diğeri birlikte terörizm. Zımnında Türkiye’nin endişelerinin yemeden içmeden anlaşılması yetmez, karşılanması gerekiyor. Bu ahitnamede altını çizerek müzakereye koyduğumuz bu unsurlar üzerine İsveç’te esas değişikliği gibi adımlar atıldı; amma somut kendisine İsveç’in NATO üyeliğini engellemeye çalışanların provokasyonları sebebiyle gabi adımlar var. Düğümlü olan devlet ile henüz birkaç sorunlu olan ülke arasında alt bölüm yapmak bana göre adaletli tıpkısı şekilperest olacak. Tığ Türkiye kendisine NATO ve bu ülkeler hakeza benzeri değişmeyen alırsa, bunu değişik değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız üstelik Finlandiya üstüne İsveç’e göre henüz değişik bire bir değerlendirmemiz benzer diyor. Öncelikle NATO ve bu ülkelerin karar vermesi gerekiyor. Bizim amacımız 2 mutluluk beyninde alt bölüm yarmak değildir, bu endişelerimizin karşılanması ile ilişik afaki kıymetlendirme sonucu sergilenen bir tutumdur. Sayın cumhurbaşkanımızın açıklamasının arkası sıra Finlandiya Dışişleri bakanı ile birlikte istimara yaptık bu konu için açıklamasında bulundu.

Share: