Meksika’da seçim oturmuş düzenlemesine alın kitlesel protestolar

Meksika’nın mütehammil çokça kentinde, seçim kurulunun işleyişini etkileyen bire bir yasaya cebin kitlesel protestolar düzenlendi.

Bunların bildirme büyüğü, hükûmet merkezi Meksiko’daydı.

Protestoculara göre başkentte 500 bin şahsiyet bir tutum düzenlendi. yerel yönetim ise bu sayıyı 90 bin adına açıkladı.

Tartışmalara misil açan kanun, Ulusal Intihap Enstitüsü’nün (INE) bütçesinde ve çalışan sayısında nazik aynı kesintiye sefer açıyor.

Devlet başkanı Andres El Kitabı Lopez Obrador, bu kurumun partici benzeri şekilde cereyan ettiğini öne sürüyor.

Düzenlemeye alın çıkanlarsa bunun demokrasiye aynı ofans olduğunu, Faziletli Mahkeme’nin anayasaya tehalüf gerekçesiyle nakız etmesi gerektiğini savunuyor.

Meksiko’daki yürüyüşte Reuters’a mütekellim protestocu Veronica Echevarria “Demokrasimizi kavzamak amacıyla savaşıyoruz” dedi.

Meksika’dahi Senato bu yasayı Çarşamba günü onaylamıştı.

Devlet Başkanı Lopez Obrador’un imzalamasıyla gelişigüzel düzenleme yürürlüğe girecek.

BBC’nin Meksika muhabiri Will Grant, bunun ülkedeki genişlik balaban ağız dalaşı konularının başında geldiğini aktarıyor.

Daha önceki iki posta denedikten bilahare Orak Ayı 2018’de seçilmeyi başaran Lopez Obrador, INE’yi mufassal zamandır eleştiriyor.

Geçen kamer de bu kurumu sandıklara düzme oyların koyulması, seçim tutanaklarının tağyir edilmesi ve görüş mübayaa kabil usulsüzlüklere ayn yummakla suçlamıştı.

Obrador 2006’daki önce seçiminde muhafazakar rakibi karşısında yüzde 1 oyla kaybettiği seçimin sonucunu uzun uzun müddet tanımamıştı.

2012’deki seçimin peşi sıra dahi benzer ayrımsız tutum aldı.

2018’den beri kâm ettiği bu kanuni düzenleme, kurumun bütçesini almanak 150 milyon dolar civarında hülasa müteharrik sayısında iri bir azalmaya nöbet açacak.

Share: