Lahey Türe Divanı: Azerbaycan Laçin Koridoru’ndaki ablukayı kaldırmalı

Lahey’deki Arsıulusal Türe Divanı, Azerbaycan’ın, Dağlık Karabağ bölgesinde, Ermeniler’in yegâne geçiş güzergahı olan Laçin Koridoru’ndaki ablukanın kaldırması gerektiğine değişmeyen verdi.

Birleşmiş Uluslar’e ilişkin arsıulusal mahkeme, “onarılamaz hasarı çelmek amacıyla” Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki biricik yağız bağlantısı olan koridorun açılması gerektiğini vurguladı.

Lahey Uluslararası Türe Divanı, Azerbaycan yönetiminin, Laçin Koridoru’ndan malların azade geçişini yeniden icat etmek için “cins olan birlik önlemleri alması” gerektiğinin altını çizdi.

Dağlık Karabağ’daki Ermeni nüfusun yaşadığı kesim ile Ermenistan arasındaki bir tane kişmiri bağlantısı olan mesafelik, 12 Boşluk 2022’den bu yana Azerbaycanlı çevreciler aracılığıyla ablukaya alınmıştı.

Ermenistan, kuşatma nedeniyle bölgedeki Ermeni nüfusun azık ve çare sıkıntısı yaşadığını belirterek, “insanca akse” uyarısı yapıyordu.

Azerbaycan yönetimi ise, kuşatma ile ilgisinin bulunmadığını savunuyordu.

Laçin Koridoru, 2020’den bu yana Zalim sulh gücü askerlerinin kontrolü altında bulunuyor.

Azerbaycanlı kasaba örgütlerine mecbur olduklarını tamlayan bir ekip aktivist, bölgedeki madenlerin yasa dışı kendisine işletildiğini savunarak 12 Açıklık 2022’de Laçin Koridoru’nu kapattı.

Erivan yönetimi, koridorun Şuşa kenti yakınlarındaki Acımasız güçlerinin arama noktasında başlayan protestolar zımnında, Ermeni topluluğa yönelik insani yardımların ulaşmadığını dile getiriyordu.

Azerbaycan hükümeti ise, abuhava aktivistlerinin bölgedeki yasadışı madencilikle ait meşru endişeleri bulunduğunu belirtiyordu.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan beyninde yaşanan çatışmalarda 6 bin 800 er öldü.

Rusya yönetiminin arabuluculuğu sonucu 2020’birlikte ortalık arasında ateşkes anlaşması imzalandı.

Share: