KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Bizlerin görevi bu kadim vatanı halkın ekonomik gelişmesiyle güçlendirebilmek”

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar, Türkiye’deki temasları çerçevesinde Ankara Tecim Odası’nı (ATO) konuşma etti. Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizlerin görevi bu bayrı vatanı halkın iktisadi gelişmesiyle güçlendirebilmek” dedi.

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, ATO’yu görüşme etti. ATO Duatepe Salonu’nda ATO Umumi Heyet Başkanı Gürsel Baran ve ATO Sedir Başkanı Mustafa Deryal’in familya sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Müşkül Namuslu Afet, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı Yaveri Binbaşı Hamit Soybir, KKTC Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Fatma Arşehit Soykan ile Ankara Endüstri Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir birlikte vadi aldı.

KKTC Cumhur Reisi Tatar, ziyarette yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’e ilgili sürdürdüğü politikaların önemine değinerek, gökçe yurt ve albeni sahası konularında hesaplı politikaların hem KKTC’nin hem birlikte Türkiye’nin geleceği için oylumlu olduğunu kaydetti. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı yardımıyla adada Türk varlığının bitmeme ettiğine ilgi çekici Tatar, Türkiye’nin yürüttüğü politikaların Türkiye ile KKTC’nin dahi güçlenmesini sağlaması dolayısıyla vazgeçilmez olduğunu söyledi. Cumhur Reisi Tatar. “Bizlerin görevi bu bayrı vatanı milli davamızın oradaki (KKTC) halkın kazançlı gelişmesiyle güçlendirebilmek kim bütün bu siyaseti genişlik ongun şekilde sürdürebilelim. Günün böylelikle tutum var, halklar var, insanlar var. Bizim amacıyla gelecek amacıyla kuvvetli bir tutum, daha sürdürülebilir ayrımsız çatı ve sizler kabilinden balaban kuruluşların dokunuşları KKTC’nin güçlenmesi için neler yapılabilir herhangi bir dönem değerlendirmemiz müstelzim hususlardır” diyerek konuştu.

ATO Umumi Heyet Başkanı Gürsel Yağmur ise, Ankara Tecim Odası’nın KKTC ile ticari ilişkileri ve işbirliğini yetiştirmek üzere çetin iş ve diyalog yürüttüğünü belirtti. Yağmur, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar’ın güzeşte sene ekim ayında ATO Divan Toplantısı’na katıldığını hatırlatarak, aykırı ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesine zemin hazırladığını kaydetti. Ankara Tecim Odası kendisine Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile bağlantı halinde olduklarını kaydeden Baran, “Pandemi öncesinde yaklaşık 1 milyar dolarlık ayrımsız ticaretimiz vardı. Demin 1.4 milyar dolara doğru tıpkısı ticaretimiz var. KKTC’nin ticaretini, ihracatını geliştirmesi ve ekonomisinin hareketli olması hepimizin kuma arzusu. Şimal Kıbrıslı kardeşlerimizle seçme ahit iş birliği süresince çalışmaya hazırız. KKTC’ye yapılan haksızlığın önüne fakat ticareti geliştirerek geçebiliriz” dedi.

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ince yıllardır balaban bir mücadelenin süresince olduğunu anlatım fail Baran, “Bütün arzumuz eşit bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olsun. Adada değer düzen edilsin. Bizim varlığımız tescil edilsin. Oradaki nahak yere izolasyonların etkisini Türkiye Cumhuriyeti Devleti genişlik örgen indirmekle ilgilendiren balaban bir gayretin süresince.” diyerek konuştu.

Ziyarette ATO Yönetim Kurulu Komutan Yardımcıları Ana Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Divan Başbuğ Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, Sedir Meclis Katibi Fatih Sertaç Endişe, ATO Umumi Heyet Sayman Üyesi M. Sorun Karakuş, ATO Umumi Heyet Üyeleri Mualla Şans, Halil İlik, Mehmet Fatih Çetinkaya, Süleyman Çiftçi, Nihat Uysallı ve Nuh Acar da amade bulundu. – ANKARA

Share: