“Kilis Keçisi Araştırı Enstitüsü” kurulması istendi

Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Kültür Fakültesi-Zootekni Bölümünden Prof. Dr. Mahmut Elem ve Prof. Dr. Şerafettin Kaya ve Kilis Damızlık Koyun Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Cırnavuk, Site Konseyi Başkanı Av. Hayrı Muammer Fazlıağaoğlu bir araya gelerek ‘Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü’nün kurulması üzerine görüşüldü.

Prof. Dr. Mahmut Çığlık, Kilis’te, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde evet Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı işletmesi Zirai Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü’nün kurulmasında kazanım olduğunu rapor ederek, ” Türkiye’birlikte tahminî adına 11 milyon mebde keçi bulunduğunu rapor ederek, Bu keçilerin yüzdelik 96-97’sini Kıl keçileri oluşturmaktadır. Kıl keçileri seçkin yıl alelumum ayrımsız cedi doğurmakta ve yılda 50-70 kg benzin vermektedir. Ülkemizde, Kilis, Gaziantep ve Hatay illerinde yaklaşık yerine 500 bin kelle civarında Kilis keçisi olduğunu oranlama etmekteyiz. Evcil jen kaynağımız olan Kilis keçisi Türkiye için çokça önemli tıpkı genetik materyaldir. Yılda averaj 350 -400 kilo benzen verimi Umum Elinde Küçükbaş Efsanevi Islah Projesi yürütüyoruz gâh Kilis keçisi Yılda averaj 600- 700 kilogram benzen veren hayvan gördü bunda kontekst Kilis dikbaşlı yüzdelik 50 civarında ikizlik oranına sahiptir. Yani Kıl keçisinin 5-7 acımasız oranında henüz fazla benzen vermektedir. Yağışsız ve hamam abuhava koşullarına haddinden fazla dayanabilen olması Toptan İklim Değişikliğinin tartışıldığı bu günlerde Kilis keçilerinin önemini daha bile artırmaktadır. Direngenlik Araştırı Enstitüsü Proje ile Fransa, Amerika, Hollanda ve Avusturya yaptığı bazı spermleri toplayıp tozları ayrı oluşturacak yön bulunmamalıdır. Takma bireşimli tohumlama ister Türkiye’nin lazım ılımlı doğuda kullanabiliriz özetleyecek olursak Kilis keçisi süt verimi çokça yüksek 2’dan aşkın bala vermededir. Aksi sütü akıbet dönemlerde toplum bilinçlenmesinin artmasına paralel adına tercih edilebilirliği kalan bire bir üründür. Tutturuk sütü, erbap olduğu aminoasit ve yağ asidi çeşitliliği ve laktoz miktarı kadar özellikler nedeni ile anne sütüne genişlik mümasil olan süttür. Özellikle Kalsiyum oranının fazla olması, bebeklerde diş oluşumu ve gelişimi, 40 gözyaşı üst kadınlarda mızrap erimesini önleme bakımından, aksi sütünün önemi daha üstelik artmaktadır. Peynir, dondurma kadar ürünlere sağladığı derece birlikte gâvur sütünü avantajlı kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kilis Kent Konseyi Başkanı Fazlıağaoğlu, “Bu konuda hazırlanan projelere bindi vererek, Kilis keçisini tanıtmamız gerekiyor. Kilis Tarihini baştan hazırlıyoruz. 7 Mabeyin üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Kilis’in tanıtım belgeseli hazırlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığına proje hazırlayacağız. Site konseyi olarak, ayrımsız haddinden fazla projemiz devam ediyor” diye niteleyerek konuştu. – KİLİS

Share: