Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar yer illere gitmekten kurtuldu

Kimyasal Tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar çevre illere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Azamet Hastanesinde ilk kez kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, belde illere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kemoterapi tedavilerini kentte takanak.

Şırnak’ta kemoterapi ünitesi olmadığı üzere otama koymak zorunda artan vatandaşlar, belde illerdeki hastanelere gidip tedavi görüyorlardı. Şırnak Mehabet Hastanesine yapılan sağlık yatırımıyla bunun önüne geçilerek kemoterapi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Ayrıksı illere gitmeye lazım bulunmayan”

Şırnak Ihtişam Hastanesi Başhekimi Dr. Gündeş Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları hep malzemeleri gerçekleştirme ettiklerini söyledi. Kemoterapi ünitesini aktifleştirdiklerini nâkil Dr. Küçükerdoğan, “Daha Çok kanser hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve başka illere gezmek zorunda kalmayacaklar. Burada sağlıklı bire bir şekilde tedavilerini olacaklar. Burada onlara değme kalem imkanı sunacağız” dedi.

İç Hastalıklar ve Tıbbi Onkoloji Uzman Dr. Ferhat Ekici da, “kemoterapi ünitemizde hastalarımıza müteveccih seçme soy ilaçlar var. Bu ilaçlar ortada alışılmış kemoterapiler, hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz umar grubu bulunmaktadır. Ortalama kolikliğimize başvuran züğürt sayısı 15 ile 20 arasındadır. Ayakta kemoterapi tedavisi gören sökel sayımızda 3 ila 7 arasındadır. Şu anne kadar bize başvuran hep hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Düz sıkıntımız mevcut değildir. Bize başvuran bilcümle hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Daha Çok bu zamana büyüklüğünde mekân illere ve hatta Ankara ila İstanbul’a kadar giden hastalarımız bundan hakeza hastanemizde tedavi altına alınabilecekler. Hep amansız hastalık hastaları bize gelebilir. Yüzdelik 95 hastalığın ilaçları dahi hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini de hastanemizde yapabiliyoruz” diyerek konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Daha önceki ilk defa Van’a gittim, orada zerre aldılar ve sökel olduğumu orda öğrenmiştim. Daha bilahare Batman’bile tedavi gördüm. en üst burada kimyasal tedavi ünitesinin açılmasıyla alay malay 8 seans kemoterapi burada gördüm. Doktorumdan çokça memnunum. Cenabıhak, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması elan andıran ve elan avantajlıdır” dedi.

Share: