KBÜ Spor Bilimleri Başarım Laboratuvarı’ndaki icraat sporcuların gelişimine destek sağlıyor

– KBÜ Spor Bilimleri Başarım Laboratuvarı’ndaki çalışmalar sporcuların gelişimine destek sağlıyor

KARABÜK – Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Terbiyesi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), yenilenen spor takdir cihazları ile sporcuların eğitimine ve akademisyenlerin ilmî çalışmalarına katkı sağlıyor.

KBÜ Bilimleri Performans Laboratuvarı’nda akademisyenler, türlü analizler yaparak akademik çalışmaları ile sporcuların performanslarındaki artışa ulama sağlamayı hedefliyor. Spor Bilimleri Takat Sınırı Laboratuvarı’nda sporculara önceki olarak eğin kitabet analizi yapılıyor. Sâdır sonuca bakarak sporcunun aç yahut idmansız namına yaptığı spor branşına göre himmet programı düzenleniyor. Akademisyenler yoluyla beslenme ve geliştirmesi gereken adale gruplarına müteveccih himmet grafiği hazırlanarak bukağılık, peklik, teknik, eş güdüm, reaksiyon ve vücut kompozisyon analizleri yapılıyor. Testler neticesinde sporcuların zaman öncesi ve sonrası başarılı benzeri çizge çizmesi üzere ilmî raporlar düzenleniyor. Yapılan çalışmalarla sporcuların performanslarında artma sağlanması hedefleniyor.

KBÜ Hasan Doğan Üst Yetişek ve Spor Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şakir Akgül, Spor Bilimleri Performans Laboratuvarı’ndaki cihazların değişik kullanma amacının olduğunu ifade etti. Laboratuvarın Karabük Üniversitesi öğrencileri ve personelinin kullanımına çıplak olduğuna değinen Akgül, “Özellikle Antrenörlük Eğitimi Programı öğrencileri uygulamalarını laboratuvar ortamında yapma şansı elde ediyor. Bunları ika şansı onlara şişman avantaj sağlıyor. Bu imkanların tanındığı öğrencilerimizin çıkışlı olduktan sonraları henüz dolgunca yerlerde istihdam edildiğini biliyoruz. Ayrıca bilimsel çalışmalarını devam etmek için öğretim üyesi hocalar ile lisansüstü terbiye gören öğrencilerimiz, laboratuvarları kullanıyor” diyerek konuştu.

“Bu testler, sporcuların değerli standarda ulaşmasını sağlıyor”

Doç. Dr. Akgül, kardiyopulmoner idman testinin uygulandığı cihazın, sporcuların dayanıklılığını belirlemede etkili olduğunu aktararak, “Bilimsel literatürde ‘kızıl standart’ kendisine kabul ediliyor. Biz sporcuların testlerini hem sahada hem da laboratuvar içre yapabiliyoruz. Bu testler, sporcuların altın standarda ulaşmasını sağlıyor. Burada yemeden içmeden öğrencilerimizin değil ayrıksı insanların da ölçümlerini yapabiliyoruz” dedi.

Spor bilimleri alanında yapılan ölçümlerin gerekliliğine meni eden Akgül, sporcuların müvellidülhumuza tüpü üzerinden dayanıklılarını belirleme edip sonuçlara göre bile spor yürüyüşü ve antrenman programı programını düzenleyebildiklerini belirtti.

Monark çiftteker ergometreleri, spor bilimleri alanında anaerobik kilolu, anaerobik kapasite kadar parametrelerin ölçülmesinde zer standartta olarak akseptans edildiğini vurgulayan Akgül, “Değişik branşlarda başarı sağlayan parametrelerden biri anaerobik performansıdır. Monark çiftteker ergometreleri sporcuların anaerobik gücü, maksimal gücü, ortalama gücü, ulaşabilecekleri minimal güçleri ve yorgunluk indeksleriyle ilgili bilgiler veriyor” şeklinde konuştu.

Farklı fonksiyonları ile Smart Speed cihazının ise sporcuların çabukluk, çeviklik, hız ve sıçrama yüksekliği üzere bir nice niteliğine dayalı bilgi verdiğini belirten Akgül, “Lafayatte kuvvet ölçer kas ölçüm cihazı ile farklı güç taramalarını değerlendirebiliyoruz. Tanita cihazı ise enli makbul cihazlardandır. Sporcuların vücut yağ oranlarını, vücut ağırlıklarını belirlemek için kullandığımız cihazlardan bire bir tanesidir” diye niteleyerek sözlerini noktaladı.

Share: