Kavim İttifakı Kuma Politikalar Uzlaşma Metni’nin tanıtım toplantısını gerçekleştirdi

Budun İttifakı Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin lansman toplantısını gerçekleştirdi

ANKARA – Budun İttifakı “Yarının Türkiye’si üzere Eş Politikalar Uyuşma Metni” tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Budun İttifakını Oluşturan Cumhuriyet Altını El Partisi (CHP), REÇETE Partisi, Demokrat Tümen (DP), Ati Partisi, İYİ Fırka ve Devlet Partisi “Yarının Türkiye’si amacıyla Eş Politikalar Uzlaşma Metni” tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Ankara ATO Congressium’dahi gerçekleştirilen toplantıya CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ILAÇ Parti Genel Başkanı Mehabetli Babacan, DP Genel Başkanı Gültekin Tevazulu, Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener ve Devlet Partisi Umumi Başkanı Esas Karamollaoğlu katıldı. Programda antrparantez partilerin umumi başkan yardımcıları ve temsilciler dahi kayran aldı.

Eş Politikalar Mutabakat Metni’nin Hususiyet, Türe, İyi Dümen, Liyakat ve Yolsuzlukla Savaşım başlıklarını özetleyen CHP Sözcüsü Üstün Öztrak şu maddelere düzlük verdi:

Testis Kanun Uygulamasına akıbet verilecek. Hakimler ve Savcılar Oturmuş kaldırılacak namına ayrı ayrı iki kurum kurulacak. Hakimler Doğruluk Bakanlığına sınırlı kaçınan. Esas Mahkemelerine Hülle yöntemiyle nasıp yapılması önlenecek. Seçim ve siyasi partiler mevzuatında düzenlemeler olacak. Intihap barajı yüzdelik 3’e düşecek. Siyasal partilere yama davası açılması için TBMM’den cevaz alınması zorunlu hale ati. Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki kurulları lav edecek. Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı, Avrat, sülale ve yavru bakanlığı kendisine değişecek. Çevre, kentçilik ve abuhava bakanlığını iklim mekân ve orman bakanlığı yerine değişecek. Tecim Bakanlığı, Esnaf ve ticaret Bakanlığı yerine yapılandırılacak. Hazne ve Maliye Bakanlığı ayrılacak. Şehircilik ve Kıyamet Yönetimi ve Enformatik ve Yenilikçilik Bakanlıkları kurulacak. Bakan Yardımcılıkları kalkacak onun adına müsteşarlık sistemi ati. Izlem ve Planlama Teşkilatı kurulacak. Kamuya personel alımında kavuşma uygulamasına sonuç verilecek.

TILSIM Partisi Ekonomi ve Para Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı ise hesaplı alanda gerçekleştirilecek faaliyetleri şöyle sıraladı:

Doğru reformlar gerçekleştirilecek. Ekonomi yaratıcı, rakabete dair, nitelikli istihdam oluşturacak ve ekonomik aktörlere hamaset verecek. Enflasyonu iki yıl içerisinde düşürerek biricik haneye düşecek hayat pahalılığı sonlandırılacak. Tahaccüm hızını ise yüzde 5’in üstüne çıkaracak, yaşama başı milli dirimsel yer beş altı iki katına çıkarılacak. 5 sene kabilinden tıpkısı sürede 5 milyon gelişim oluşturulacak. Taşkın fakirlik sıfırlanacak, beş yılın böylecene dış satım 600 milyon dolara, teknoloji ihracatını ise iki katına çıkarılacak. Dalan bankasının kurumsal kapasitesi ve bağımsızlığı sağlanacak. Suret Bankası ve kuruluşları Ankara’ya hoşgörüsüz taşınacak. Kırat korumalı mevduatta kullanılmamış hesap açılmayacak ve mevcut hesaplar vadelerinin böylecene kapatılacak. Cumhurbaşkanlığı, Çankaya köşküne taşınacak.

Kuma Politikalar Antant Metni’nin Haber, Ar-Ge, Yenilikçilik, Girişimcilik, Sayısal Dönüşüm, Eğitim Bilimi ve Tedrisat Bölümleri’ni anlatan Demokrat Öğür Ekonomik İşler Başkanı Bülent Şahinalp yapılacak düzenlemelerde şu maddelerin bulunacağını duyurdu:

Akademisyenlerin can haklarında ve gelirlerinde iyileştirmeler yapılacak. Efdal Gönül ve Doktora programlarına bitmeme eden öğrencilerin burs imkanları arttırılacak. Türkiye Sınai Tasarım Enstitüsü kurulacak. Yüksek uygulayım bilimi şirketleri desteklenecek. Avrat ve tüvana girişimciliğe yönelik hususi isteklendirme programları hazırlanacak. Bireşimli Zeka Etik Bilimi Yerleşmiş oluşturulacak. Operatörlere 5G lisansı verilme süreci hızlandırılacak. Bilgisayar, tablet ve el telefonu kabil dijital cihazlarda alınan rüşvet oranları düşecek. 6-25 yaş arası tamam öğrenci ve gençlere mahiye 5 GB internet hizmeti ücretsiz sağlanacak. Cesamet okullarında ücretsiz akarsu, süt ve öğlen yemeği verilecek. Liseye Geçiş Sınavı kaldırılacak. Üniversiteye antre sınavları 1 yol değil sene içerisinde değişik zamanlarda yapılan sınavlarla olacak. Mecburi terbiye 1 sene okul öncesi yetişek 5 yıl ilkokul 4 sene ortaokul 3 yıl ortaöğretim adına değiştirilecek. YÖK kaldırılacak namına eksantrik ayrımsız hava kurulacak.

Eş Politikalar Anlaşma Metni’nin, tarım, sanayi ve teknoloji, defans sanayii, erke, madencilik kabilinden sektörel politikaları anlatan Ati Partisi Siyasa İzleme Başkanı Feridun Âlim hayata geçirilecek düzenlemelerde şu maddelerin meydan alacağını duyurdu:

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı olarak yeniden yapılandırılacak. Tarımda iskontolu canlılık tarifesi uygulanacak ve ödemeler hasattan sona gerçekleştirilecek. Parite uygulaması hayata geçirilecek benzin ve deri üreticileri enflasyona alın korunacak. Ekincilik Bankası dikici bankası yerine neşelilik gerçekleştirecek. Defans sanayii elan encam noktaya taşınarak dışa bağımlılık azaltılacak, silahlı kuvvetlerin operasyonel gücü ve caydırıcılığı arttırılacak. Tecim Bakanlığı, Esnaf ve Tecim Bakanlığı şeklinde baştan yapılandırılacak. Esnafa zor olması amacıyla geriye akla yatkın istikraz hakkı tanınacak. Hayatiyet, doğalgaz ve petrol piyasasında rakabete uymaz imtiyazlar baştan düzenlenecek, yenilenebilir yeşil enerjiye verilen ehemmiyet arttırılacak, bulunan doğalgaz anlaşmaları baştan düzenlenecek. Akkuyu Nükleer Santrali anlaşması yeniden gözden geçirilecek, Türkiye’nin topluluk olduğu madenlerin aranması hızlandırılacak, Kanal İstanbul projesini nakız edilecek, şalter tetkik istasyonları arttıracak ve rekabete açık hale getirilecek, Atatürk Hava Meydanı baştan uçuşa hazır arkaç getirilecek. Yeni bir turizm kanunu çıkarılacak, yeni ısıl santralci yapılmayacak.

Sosyal Politikalara dair yapılacak reformlar üzerine bilgilendirmelerde mevcut İYİ Öğür Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale şu maddeleri sıraladı:

Celal okullarında okuyan hep çocuklara kahvaltı ve meridyen düzlemi yemeği verilecek. Verimsiz ailelere gıda ve hıfzıssıhha desteği verilecek. Millî ebeveynlik programı hayata geçirilecek. Sokakta dilendirilen bilcümle füru himaye altına alınacak. Geliri mukannen benzeri seviyenin altında olan hanelere destek sağlanacak. Emekli aylıklarının artışında yalnız şişkinlik değil büyümeden kaynaklı refah artışı bile hesaba katılacak. Türkiye’de sinsice yabancı işçi çalışmasının önüne geçilecek. TOKİ’nin hoppadak toplumsal basamak yapması sağlanacak ve ev gelirli aileler başlangıçta mal vermeden kira öder üzere ev sahibi olabilecek. Yabancıların yurt alarak vatandaşlık elde etmelerinin önüne geçilecek. Engelli aylıkları, bakım yardımları ve gereç destekleri faziletkâr pahalılık hesaplanarak baştan düzenlenecek. Bilcümle arsıulusal sözleşmelere kafasız dönülecek. Türkiye Aksiyon Meclisi kurulacak. KYK borçları sosyal kalın projelerinde çalışılarak ödenebilecek. Esrar satıcılarına sunulan cezalar iki katına çıkartılacak.

Kuma Politikalar Anlaşma Metni’nin aut siyaset, milli defans, asayiş ve terörle mücadele, siber düzenlilik, barhana ve sığınmacı politikalarını anlatan Ongunluk Partisi Ekonomik ve Toplumsal İşler Başkanı Sabri Tekir uygulanacak maddeleri şöyle sıraladı:

Aut İşleri Bakanlığı, aut politika yapım, değişmeyen ve uygulamalarındaki şan ve görevini baştan kazandırılacak. Bakanlığa öge alımlarını nesnel, emin, siyasal tercihlerden ırak, ehliyete ve liyakate dair ince bire bir imtihan sistemiyle yapılacak. Avrupa Birliği’ne kamu üyelik hedefi istikametinde bu alandaki sürecin ilişkin ülkelerde diyalog geliştirilecek. Türkiye ile AB’nin sığınmacılar üstüne takı paylaşımı sağlanacak. NATO bünyesindeki katkıları hesaplı bir şekilde sürdürülecek. Türk Devletleri Teşkilatı özellikle girmek amacıyla Karadeniz Iktisadi İşbirliği Teşkilatı, İslam İş Birliği Teşkilatı kadar örgütlerdeki gidişat güçlendirilecek. Azerbaycan ile el birliği bağları yiğitlik esasına dair namına elan birlikte güçlendirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kazanılmış hakları korunacak. Doğu Akdeniz’üstelik bahir yetki alanlarının sınırlandırılmasında çoklu müzakere süreçleriyle son alınmasına evleviyet verilecek. Türk ordusu istikbal teknoloji cihazları ile donatılacak ve operasyonel yönler güçlendirilecek. Milli Savunma Bakanlığı’nın kurum yapısı gözden geçirilecek. Bukağılık komutanlıkları gene Umumi Kurmay Başkanlığı’na bağlanacak. Terörle mücadele ağırbaşlı unsurlarını kullanarak sürdürülmeye devam edilecek. Türlü icraat ile Türk Vatandaşlığı verilmesine akıbet verilecek. Suriyeli geçici sığınmacıların ülkelerine dönmesi sağlanacak.

Share: