KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ HAVA PROJELERİ ARASINDA YERİNİ TAKANAK

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkısı mühür kadar, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında heybetli bire bir ivme oluşturacak, Türkiye’nin gelgel projeleri ortada yerini matlup’ dedi.

Gün Doğusu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın genişlik teferruatlı 3’üncü, Avrupa’nın ise en ince koşa tüplü kara yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde mum görme töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların muttasıl sürdüğünü tamlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı lehçe sınırları bile aşarak toptan çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi global tıpkısı geri hizmet süper güce tedvir etmek, muvasala ağlarını genişletmek ve arsıulusal nakliyat güzergahlarındaki kusurlu bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in bildirme büyük tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta düz yazı ettiğimiz Zigana Tüneli’ne dahi bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-GÜNEY AKSLARI KAPSAMINDA EN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde çokça sayıda projeyi hayata geçirdiklerini rapor fail Karaismailoğlu, ‘Bu nadir projemizi, parçalanmamış Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği amacıyla Karadeniz Yaka Yolu, kenar kesimindeki yerleşim yerlerini erdemli standartlı ayrımsız muvasala ağı ile birbirine bağlıyor. amma velakin başlattığımız şimal-güney akslarını ıslah çalışmaları kapsamında bölgede dayanıklı çokça öğün ve tünel yapımını birlikte projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri gibi nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Zaman bizleri bire bir araya getiren Zigana Tüneli üstelik şimal-cenup aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin genişlik önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta düz yazı ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede yer düzlük Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki kâin cesamet yolu ikişer şeritli bölünmüş el haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre elan zir çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda görünmek için koşa tüpten oluşuyor. Bütün uzunluğu angajman yolları ile alay malay 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-destekleme ve sonuncu beton kaplama çalışmalarını doğrusu tamamlamıştık? diyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK TOPLANMIŞ 139 MİLYON TL TASARRUF EDİLECEK’

Tünelde bitmeme eden çalışmalar hakkında bilgelik veren Icra Vekili Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Oylumlu aşamaları geride bıraktık, elektro mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel çıkış kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını da tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; bulunan nöbet 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylece gezi süresi yaklaşık 30 dk azalacak. Bu dahi büyük tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL doğmak için almanak mecmu 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı da 18 bin titrem henüz bir iki gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına bundan sonra basit eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Gine, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, hele şita aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek defa kullanıcılarına sakıncasız ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında kâin ızdırap virajlar, rampalar ile alay malay sert yamaçlardan taş düşmesi kabil problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz yaka kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve uran merkezlerine problemsiz akışı çıktı cins olacak. Böylece arsıulusal ticaretin elan hızlı ve emniyetli yapılmasına büyük katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN ÇALIM PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Bakan Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve angajman yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 domestik kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri aracılığıyla mensur edildi. Antrparantez karayolu tünellerinde Türkiye’dahi ilk kez yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde dokuma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun temas birinde 1 bozulmamış, 1 birlikte yapışkan gelgel başlamak için mecmu 6 adet havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Ustalık, mühendislik boyutuyla yerel ve milli çalışmaların tıpkı başka zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak benzeri kaşe kabilinden, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında yetişkin tıpkı ivme oluşturacak, kullananlara, kesim halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin alım projeleri arasında yerini takanak. Elhak şayet gönlünüzde milletinize alın duyduğunuz amor varsa, bakım tezyit isteği varsa, geçilmez denen yollar derbent verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’de yürütülen gayrı çalışmalar hakkında birlikte vukuf veren Vekil Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Kaynak, Akçaabat-Söğütlü-Bariz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu üzere hep proje tutarı 26 bilyon 905 milyon liralık olan 24 karayolu projemize bitmeme ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: