İstanbul karışma 17 ilde akva yağış bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan akıbet değerlendirmelere göre ülkemizin şimal, çöz ve mağrip kesimleri modüler vadi düz çok bulutlanmış, Marmara, Veli, Mağrip Akdeniz, İç Rum’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Itidalli ve Şarki Karadeniz yan illerinin çöz kesimleri yerel bora ve gök patırtılı sağanak yağışlı, ayrıksı yerlerin bir iki bulutlu ve kilitsiz küreksiz geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Iye, Garp Akdeniz’in çöz kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde domestik sağlam olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Anadolu, Itidalli ve Gün Doğusu Karadeniz, Doğu Küçük Asya Bölgelerinde mevsim normallerinin 3-5 mertebe üzerinde, özge yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Lep Ege’de şimalli, sair yerlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra itidalli kuvvette; Gün Doğusu Anadolu’nun kuzeyinde ve yağmur düz yerlerde yer saha akva kendisine (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın güney ve doğu akarsu ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde sağlam olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek gürpedek başat, su baskını, saika, yerel mahmul yağışı, hortum tekevvün riski ve yağış takkadak akva rüzgar kabilinden olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, boğanak ve asuman ses bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah yıldız ilçelerinde, öğleden sonra toprak genelinde domestik sağlam olması bekleniyor.

ANKARA: Az bulutlanmış ve açık, zamanla modüler bulutlu, öğleden bilahare kuzeybatı ilçeleri yerli boğanak ve asuman ses bora yağışlı

İZMİR: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, öğleden sonraları domestik bora ve gök ses bora yağışlı

ANTALYA: Modüler gittikçe düzlük düz haddinden fazla bulutlu, öğleden bilahare yerli boğanak ve gök curcunalı bora yağışlı

KASTAMONU: Parçalı meydan düz haddinden fazla bulutlu, öğleden sonra yerli sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlanmış, öğleden sonra iç kesimleri yerli boğanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı

ERZURUM: Beş Altı bulutlanmış ve açıkça, öğleden sonradan modüler bulutlu

DİYARBAKIR: Birkaç bulutlu ve vazıhShare: