İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Ermenistan’ın saldırılarıyla ilgili izah Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan El Birliği ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Sefer Karakoyunlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarıyla ilişik, “Bölgede sulh ve istikrarın yolu Ermenistan’ın agresif tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Son Teşrin 2020 tarihinde imzalanan barış anlaşmasına kelimesi kelimesine uymasından müstehap.” değerlendirmesinde bulundu.

Karakoyunlu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar ve sonrasında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ifadeleriyle ilişik yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın saldırgan tutumu neticesinde gelişen olaylarda 77 Azerbaycan askerinin martir olduğunu, Ermenistan eliyle birlikte yüzlerce zayi verildiğini hatırlattı.

Saldırıların Ermenistan eliyle başlatıldığını, çizgi bölgesine mayın döşeyen ve taciz ateşinde bulunan Ermeni askerlerine alın Azerbaycan ordusunun da misliyle yanıt verdiğini belirten Karakoyunlu, “Dünyanın ve bölgenin barışa ihtiyacı olan tıpkısı dönemde, Ermenistan’ın gine provokatif eylemlerde bulunması akseptans edilemez ayrımsız durumdur. ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan eliyle yapılan saldırıları görmezden gelerek, aksine Azerbaycan ve Türkiye’yi suçlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere düzlük verdi:

“28 yıl Azerbaycan topraklarının işgaline göz yuman Ermenistan yandaşlarını, Avrupa’birlikte evvelden Türk Büyükelçilerine suikast düzenleyen günümüzde de Azerbaycan, Paris ve Londra Büyükelçiliğine saldırıda bulunan ASALA terör örgütünü, Türklere alın çifte ölçün uygulayıcı insan hakları savunucularını kınıyoruz. Bölgede barış ve istikrarın yolu Ermenistan’ın saldırgan tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Son Teşrin 2020 tarihinde imzalanan hazar anlaşmasına kelimesi kelimesine uymasından maruf.”

Share: