İpekyolu Belediyesinden Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinin haberlerine tekzip

Van’ın İpekyolu Belediyesi, Cumhuriyet Altını ve Evrensel gazetelerinde yer alan iftira niteliğindeki sözde haberlerle ilişkin bütün yasalı hakların kullanılacağını duyurdu.

İpekyolu Belediyesinden yapılan açıklamada, 6 Gücük Ay 2023 tarihinde saat 04.17 sularında Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerin milletimizi derinden üzdüğü ve ülkemizi kanun boğduğu belirtildi. Açıklamada, “Sarsıntı felaketinin önceki anlarından itibaren ülkemiz genelinde başta kamu çalım ve kuruluşlarımız gelmek için sivil cemiyet örgütlerimiz ve milletimiz yegâne yürek olmuş, deprem bölgesine yönelik icraat başlatılmıştır. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin üzerinden umum 19 dönüş geçti. İpekyolu Belediyesi, depremin olduğu geçmiş andan itibaren hem kontrol kurtarma çalışmalarına hem dahi arkalama çalışmalarına gece gündüz destek sağladı. Depremin arkası sıra harekete sabık İpekyolu Belediyesi, depremin önce saatlerinden itibaren AFAD, İpekyolu Kaymakamlığı ve İpekyolu Belediyesi koordinasyonunda aksiyon makinesi ve kamyonlarını bölgeye sevk etti. Yer Sarsıntısı felaketinin yaşandığı andan itibaren AFAD aracılığıyla Van ilinde Evgin Içtimai Yardım Toplama Noktaları belirlenmiş olup bunlardan 2 nüsha yardım çokluk noktası de İpekyolu ilçe sınırları süresince düz aldı.

Dolaysıyla mukteza eş güdüm, sevk ve hile işlemleri İpekyolu Kaymakamlığı ve İpekyolu Belediyesi yoluyla sağlanmıştır. Toplanan acil ihtiyaç yardımları zamana alın başlatılan seferberlik ile gelgel çalışanları ve halkımızdan kurulma etmiş ekiplerle tırlara yüklenerek acil tıpkısı şekilde zelzele bölgesine sevk edildi” denildi.

22 Şubat 2023 günlü Cumhuriyet Gazetesinde “İktidarın STK’leri dini kimlik üzerinden ayrıştırması tartışılıyor: Ülke liyakate susadı” ve 21 Gücük Ay 2022 günlü Cihanşümul Gazetesinin web sitesinde yer düz “Yardımlar tarikatlar üzerinden gönderiliyor” antetli haberinde, İpekyolu Belediyesine yönelik tamamen uydurma ve domates dolması beyanlarda bulunulduğu anlatım edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Zelzele felaketinin yaşandığı andan itibaren AFAD tarafından Van ilinde Evgin Sosyal Yardım Çokluk Noktaları sınırlı olup bunlardan 2 sayı müzaheret çokluk noktası da İpekyolu kaza sınırları ortamında vadi almaktadır. Dolaysıyla lüzumlu eş güdüm, atıf ve yönetim işlemleri İpekyolu Kaymakamlığı ve İpekyolu Belediyesi tarafından sağlanmıştır. Oluşturulan bu geri hizmet merkezlerine umum Vanlı hemşehrilerimiz, çığır odaları, dernekler, sivil topluluk kuruluşları ayni armağan yapmıştır. Yapılan parçalanmamış yardımlar bulunduğumuz şehir AFAD birimleri üzerinden zelzele bölgesindeki AFAD müzaheret noktalarına ulaştırılmıştır. Antrparantez birçok sivil topluluk kuruluşu (STK) öz imkanları dahilinde arkalama seferberliği başlatmış olup, bu durum ülkemiz genelinde de bu şekildedir. Yetimlere İnfak Ten Derneğinin yer sarsıntısı bölgesine yönelik yapmış olduğu müzaheret faaliyetine ilişik videoteyp paylaşımının mesnetsiz biçimde belediyemiz ile ilişkilendirilmesi, bunun üzerinden nahak yere biçimde belediyemizin çalışmalarının itibarsızlaştırılmaya çalışılması ve gerçek dışı olgun yapılması kabul edilmezdir. Van’birlikte her kesimden hemşehrimiz yardımlarını hareket bölgesine yaymak amacıyla seferber olmuştur. Yardımlar belediyemizin araçları ve kiralanan araçların birlikte gönüllü hemşehrilerimizin yardımları ile deprem bölgesindeki AFAD noktalarına taşınmıştır. Bunun dışında bir nice dernek ve kredi da kişi imkanları ile arkalama seferberliği yapmıştır. Belediyemizin bahis konusu toplum örgütü ile her büyü bulunmamakta olup meydana mevrut büyük bire bir felakete müzaheret üzere uğraş ederken bu kök konularla görmek sıkıntı vericidir. Yapılan mecmu yardımlar, AFAD tarafından belirlenen lojistik noktalar üzerinden mecmu ve aynı şekilde sarsıntı bölgesinde yer düzlük AFAD koordinasyon merkezleri üzerinden vatandaşlara ulaştırılmıştır.

Sonuç kendisine bahse laf eser içerikleri tamamen hayal ürünü benzeri kurgudan ibarettir. Bu sebeple aksiyon bu tekzibe konu abece içeriğinde defaten belirttiğimiz üzere, sanki haberlerde kurumumuz adının kullanılması habercilik yerine kamuoyunu esas bilgilerle ışıklandırma noktasında hiçbir kaygısı olmayan gazetelerin, kasti iz anlayışını bir sefer elan gözler önüne sermektedir. Kaldı ki binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve sarılması antlaşma algı bir nice yaranın bulunduğu böylesi tıpkı zamanda belediyemizi yıpratmaktan eksantrik amacı sıfır neymiş haberlerin yapılmasının, haber ödeme adı altında gelinen bozulmanın vicdanlarda karşılığı bulunmamaktadır. Cumhuriyet Altını Gazetesi ve Cihanşümul Gazetesinin yayın sahiplerinin gerçeğe aykırı, tek somut gerekçesi sıfır, dalavere ve bühtan niteliğindeki neymiş haberleri ile ilgili tamam kanuni haklarımızı aceleci, birlik ve aktif bir şekilde kullanacağımızı bildirir, Cumhuriyet Altını ve Evrensel gazetelerinin veri değeri taşımayan; tekzibe konu haberlerine değer edilmemesini diler, kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Ziyalı ise depremin meydana geldiği tarihten bugüne kadar 109 kıta tırı yer sarsıntısı bölgesine gönderdiklerini belirterek, “Depremin meydana geldiği günün sabahında arama kurtarma faaliyetlerine korumak üzere hareket makineleri ve kamyonlarımızı bölgeye atıf ettik. Bu araçlar halen hareket bölgesinde görevlerini yapıyorlar. Bugüne büyüklüğünde maddi manevi katkısı kâin, burada gece gündüz kar yağmur demeden etkin kurum çalışanlarımıza, sivil cemiyet örgütlerimize, gönüllü çalışanlarımıza ve hemşehrilerimize özden teşekkür ediyorum. Oran, kavim ahali ele vererek ilişki ve el birliği içerisinde, dayanışmayla kardeşlik duygularıyla herhangi bir devir bu cins zorlukların üstesinden geldik, yine geleceğiz” şeklinde konuştu. – VAN

Share: