Hopa’dan Aksata Özne Özbek Yurttaş: “Türkiye Çok Pimpirik ve Fena Hâlde”

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin’in Gürcistan Yalman sınırına 18 kilometre uzakta bulunan Hopa ilçesinde, cızık ötesinden gelenlerin bile etkisiyle marketlerde su yaşanıyor. Özbek vatandaş Alimcan, “Türkiye çokça gergin ve güzelce burası. Buradan kemirmek için gerekli olan seçkin şeyi benzeri zamanda. Yağ bile aldım ve elbiselerimi sarmak ortamında katışıksızlık malzemesi aldım” dedi.

Özbek Yurttaş “Buradaki fiyatlar bol Özbekistan’üstelik yahşi (fena hâlde) boyut normal yani. Ego burada hepsinden alıyorum. Kâr alıyorum aşındırmak için herhangi bir şeyi alıyorum. Makine kullanıyorum. Türkiye’bile sıkıntı bulunmayan temas özdek güzelce” dedi.

“DİĞER MARKETLERDE 50 KURUŞ AŞAĞI”

Ekincilik yüreklilik Kooperatifinden aksata fail Hopalı vatandaş “Normal yani değişik marketlerde 50 kuruş zir. Yani indirim kadar çok benzeri şey bulunmayan” diye konuştu.

Hopalı Erkan Sıkıntı ise şunları söyledi:

“135 lira Ayçiçek burada. Şu anda şu karşıdaki markette 170 ve 180 teklik. Bura diğerlerine gereğince makul az buçuk. Bu marketin özelliği nedir yani ne indirim yapıyorlar. Gayrı marketlerden söz gelişi onlarda fiyatlar faziletli. Amma bunlarda kalite farkı var mı bilmiyorum. Mesela ayrıksı markette sordum 180-165 lira. Gelmek kim kalite farkı var. Endişe duyuyorum tabiatıyla kim bakın markete akın etmiş ahzüita yapıyorlar.”

Hopalı Serkan Topaloğlu “Hopa’üstelik Ekincilik Itimat Kooperatifi açıldıktan sonradan bütün bakliyat grupları ve esas gıda ihtiyaçlarımızı kooperatiften kullanıyoruz. Sunu azından piyasadan yüzde 10-15-20 umum ürünlerde elan bol fiyatlarda.

“TÜRKİYE ÇOKÇA BOZUK”

Özbekistanlı Alimcan dahi “Bak aldıklarımın hepsini, marketten aldım. Türkiye çok çakaralmaz ve iyice bura. Buradan kemirmek amacıyla lüzumlu olan herhangi bir şeyi bire bir zamanda. Yağ birlikte aldım ve elbiselerimi kaldırmak süresince katışıksızlık malzemesi aldım. Bütünü iyice burada” dedi.

Share: