Gün Doğusu Anadolu’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü törenle kutlandı

Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Tunceli, Veca ve Erzincan’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Erzurum’da, Havuzbaşı Şehir Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin şiir okuduğu törende, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkanı Salih Mesci, günün mazmun ve önemini anlatan bire bir enformasyon yaptı.

Törenin arkası sıra Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Merhale, 9. Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral Patent Acara, İl Güven Müdürü Levent Tuncer, çalım müdürleri, askeri erkan, martir yakınları ve gaziler Karskapı ve Çağdaş Mezarlık’ta şehitlik ziyaretinde bulundu, kabirlere karanfil bıraktı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk, burada yaptığı konuşmada, gazilerin ülkenin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın hararetli abideleri olduğunu söyledi.

Öğrencilerin türkü okumasıyla sona eren törene Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, 14. Mekanize Yaya Tugay ve Garnizon Komutanı Liva Melik Tunç, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Abdullah Amanvermez, İl Uyanık Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek, İl Güvenlik Müdürü Güç Sağdıç, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Çıkrık katıldı.

Katılımcılar daha sonra Kars Savaşçı Gaziler Derneğini ülfet etti.

Kars’ın Kağızman ve Sarıkamış ilçelerinde birlikte merasim düzenlendi.

Ardahan

Ardahan’da Valilik önünde planlı tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.

Vali Hüseyin Öner, törende gazilerle ayrımsız süre arkadaşça etti.

Ardahan Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği Başkanı Yener Göydemir da günlerini kutlamak için törene katılanlara teşekkür etti.

Törene Garnizon Başbuğ Vekili Miralay Iye Altınay, Belediye Reisi Faruk Çipo, kurum müdürleri ve gaziler katıldı.

Öğrencilerin şiir okumasının arkası sıra katılımcılar İl Hususi İdaresi binasındaki Ardahan Gazi Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği’ni mülakat etti.

Iğdır

Iğdır’da Belediye Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Iğdır Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, günün valör ve önemine dair müşavere yaptı.

Öğrencilerin koşuk okumasıyla sona aziz törene Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, 5. Son Alayı Komutanı Piyon Miralay Ramazan Sedat Çıban, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Serkan Başaran, İl Güllabi Komutanı Albay Nejdet Karaca, İl Güven Müdürü Oğuzhan Yonca ve gaziler katıldı.

Tunceli

Tunceli’de ise Atatürk Mahallesi’ndeki Vilayet binası bahçesinde merasim düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törene Ilbay Mehmet Uca Özkan, Uyanık Mıntıka Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Enver Eroğlu, tören düzeni üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Erzincan

Erzincan’da belediye önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Erzincan Ofis Başkanı Sabri Taş, günün mana ve önemini tamlayan ayrımsız müracaat yaptı.

Törenin arkası sıra Vali Çalma ve beraberindekiler, Erzincan Muharip Gaziler Derneğini konuşma ederek gazilerle bir süre görüştü.

Törene 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Garnizon Başbuğ Vekili Sancak Ahmet Sandık, Şehremini Bekir Aksun, SELIM Fırka Erzincan Mebus Senet Çakırdoğan ve diyar protokolü katıldı.

Veca

Balkı’da Anıt Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Ilbay Yardımcısı Yusuf Beran Vuran, merasim sonrası beraberindekilerle kentteki şehitlikleri müzakere yazar, kabirlere karanfil bıraktı.

Share: