Garp Trakya Türklerinin dayanma haset: 29 Sülale

Gün Batısı Trakya Türklerinin irtifak günü: 29 Sülale

Mağrip Trakya Türkleri ellerinde bayraklarla yürüdü, “29 Sülale’ı unutmadık” mesajı verdi

KOCAELİ – Günindi Trakya Türklerinin 29 Eş 1988’dahi gösterdikleri direnişin 35. yıl dönümü nedeniyle Kocaeli’bile izlence düzenlendi. Bayraklarla revan Günindi Trakya Türkleri ve protokol üyeleri, “29 Karı’ı unutmadık” mesajını verdi.

Yunan hükümetinin sindirme ve ayrımcılık politikaları uyguladığı Mağrip Trakya Türkleri, 29 Karı 1988’üstelik adalet arama mücadelesi başlatmış, Türk olduklarını ve döküntü yurttaş muamelesi kaldırmak istemediklerini bilcümle tıpkı ağızdan cemi dünyaya duyurmuşlardı. Direnişin 35. yıl dönümü dolayısıyla Kocaeli’de yâd programı düzenlendi. Antikkapı Düğün Salonu’nda planlı programda şehitler anıldı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Şair Ahmetoğlu ise Günindi Trakya Türklerinin yaşadığı sorunları sunum eşliğinde anlattı.

Büyükakın: “Bunu katiyen unutmamalıyız”

Programda mütekellim Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, “Serüvenimiz bu çeşit hikayelerin sayısız örnekleriyle meşgul. Temas yerde ayrımsız hikayeler var. Bugün çabucak bire bir tanesini dinledik. Biz bunu unuttuğumuz ahit hem o topraklardan hem da bu topraklardan gideriz. Bu toprakların savunması Bosna’de başlar, İskeçe’birlikte başlar, Musul’da başlar, Kerkük’te başlar. Bunu asla unutmamalıyız. Zihayat nesillere de asla unutturmamalıyız. Tığ ülkemiz işgale uğradığı ant bu ruhla ayakta kalabildik. Gözünü kırpmayan yurt evlatları yardımıyla ayakta kalabildik. Bu toprağa gözünü kırpmadan canını feda eden şehitler sayesinde, gaziler sayesinde ayakta kalabildik” dedi.

Siktirici: “Varlığımızı sonsuza kadar sürdüreceğiz”

Gün Batısı Trakya Türkleri El Birliği Derneği Umumi Başkanı Hasan Alelade, Yunanistan’ın uyguladığı göçe yasaklama, temessül politikaları ve sistematik baskıların 1980’li yıllara büyüklüğünde artarak sürdüğünü rapor etti. 1983 yılından bilahare bu baskıların sertliğinin ense safhaya çıktığını belirten Tezyifkâr, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurulmasına ardı sıra öç almak talip Yunanlar yoluyla fatura Mağrip Trakya Türklerine kesilmiştir. 1983 yılına gelindiğinde isminde ‘Türk’ kelimesi bulunan sivil sosyete örgütlerinin kapatılması konusuna resmi makamlarca kararlar verilmiş, bu kararlar istikametinde ve hususiyet mücadelemiz sonucunda Palikarya Erdemli Yargısına revan davalar maalesef çokça şiddetli tıpkısı gerekçe ile sonuçlanmıştır. Bu esbabımucibe da ‘Mağrip Trakya’bile Türk yoktur’ demektir. Palikarya yargısı bizi herhangi bir hangi devir yok saysa üstelik varlığımızı sonsuza büyüklüğünde sürdüreceğiz. Toplumun önde gelenleri bire bir araya gelerek bunun akseptans edilemez olduğunu, bu baskılara sorumluluk eğilmeyeceğini, var olan Türk azınlığın kimliğinin inkar edilmeyeceğini belirterek, ev ayı sonunda aynı protesto yürüyüşü yapma kararı almıştır. Bu karar neticesinde 29 Eş haset eksiksiz baskılara karşın, tamlık engellemelere rağmen 20 bini çok Mağrip Trakya Türkü Gümülcine meydanına tabanvay ‘Biz Türk’üz, Gün Batısı Trakya’da varız, biz Gün Batısı Trakya’üstelik yaşıyoruz’ diye haykırmışlardır” şeklinde konuştu.

“Maatteessüf Türk beyin akıtılmıştır”

29 Sülale 1988’de yalçın duruş sergilendiğini kaydeden Beribenzer, “Bizler 29 Aile’ı rapor ederken 1988 yılında benzeri yalman duruşun mevcudiyet mücadelesinin sesinin yükseldiği günün iki yıl sonrasında ihtifal töreni cereyan etmek istenmiş, tıpkısı doğum okutulmak istenmiş ancak Palikarya basını ve kilise idaresi ile Türklere hareketli imkanı sağlanmış ve bunun amacıyla yassı mücehhez. Bu durumlar neticesinde Türk dükkanları yağmalanmış, talan edilmiş, Türkler yaralanmış ve maatteessüf Türk düşünce akıtılmıştır. Günindi Trakya Türkleri Gümülcine’bile genişlik iri mezalimi yaşamıştır” diye niteleyerek konuştu.

Programın arkası sıra salondan çıkış belgesi işleyen katılımcılar, Fevziye Cami arkasında mevcut Milli Kimlik ve Dayanma Anıtı’na yürüdü. Soğuğa aldırış etmeyen Günindi Trakya Türkleri ve protokol üyeleri, ellerinde bayraklarıyla yürüdükten sonraları karanfil bıraktı.

Share: