Garo Paylan Uyardı: 2000 TL’nin Altında Borcu Olan Yurttaşların Borcunun Silinmesinde İnisiyatif Şirketlerde

BERKAY VAROL

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan; “Cumhur Reisi Erdoğan, 5.5 milyon vatandaşımızın 2000 TL altındaki borçlarının silineceğini sava üzere açıklamıştı. Ancak esbak Meclis’te yaptığımız testis yasa görüşmelerinde bu 5.5 milyon vatandaşımızın borçlarının silinmesinin keyfiyetinin şirketlere verildiğini öğür olduk” dedi. Paylan, “Ya yurttaşlarımızı kandırmış evet dahi kendisi kandırılmış. Bu konuda derhal kamuoyunu aydınlatıcı ayrımsız bilgi verilmesi lazım. aksi hâlde bu yasa Meclis’ten geçerse 2000 TL’nin altında borcu olan yurttaşlarımızın borcunun silinmesi şirketlerin insafına mevdu olacak” diyerek yurttaşları uyardı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan 5 Eylül’deki Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada; 15 Ağustos 2020 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2000 TL altındaki borçların silineceğini açıklamıştı.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği, CHP vaatleri arasında düz kayran KYK borçlarının faizlerinin silinmesini dahi içeren “er bezi” yasa teklifi geçen hafta TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu.

Maddeler beyninde yurttaşların yürütme takibine giren 2000 TL ve altı borçlarının silinmesi dahi kayran alıyordu. Traksiyon ve Bütçe Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Garo Paylan, görüşmeler sonrasında ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

ŞİRKETLER İSTEDİĞİ KISMINI SİLECEK İSTEMEZSE SİLMEYECEK

Paylan; “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5.5 milyon vatandaşımızın 2000 TL altındaki borçlarının silineceğini müjde gibi açıklamıştı. Fakat mazi Meclis’te yaptığımız husye yasa görüşmelerinde bu 5.5 milyon vatandaşımızın borçlarının silinmesinin keyfiyetinin şirketlere verildiğini öğür olduk. Örneğin Turkcell, Vodafone kabil şirketler borçlarını bu alacaklarının istediği tıpkısı bölümünü silebilecekler, istemediklerini silmeyecekler. Yani bu 5.5 milyon dosyadan şirketler çekik olduklarını düşündüklerini vergilerinden düşebilecekler ve silecekler; batmış olmadıklarını düşündüklerinin icra takiplerine devam edecekler” dedi.

“VALLAHİ SAYIN CUMHURBAŞKANI HERHALDE BİR MISIL HENÜZ KANDIRILMIŞ”

Borçların silinmesine şirketlerin değişmeyen vereceği üstüne vatandaşları uyarıcı Garo Paylan, şöyle konuştu:

“Tallahi sayın Reisicumhur herhalde tıpkı nöbet henüz kandırılmış evet dahi sayın Reisicumhur yurttaşlarımızı kandırmış. Şirketler isterlerse Ayşe’nin, Fatma’nın borcunu silebilecekler, isterlerse Agop’un, Ahmet’in, Mehmet’in borçlarını silmeyecekler. Tamam yurttaşlarımız bunu hakeza bilsinler kim sayın Cumhur Reisi yurttaşlarımıza gereksiz aynı sahne olarak açıklamış. evet yurttaşlarımızı kandırmış ya de kendisi kandırılmış. Bu konuda derhal kamuoyunu aydınlatıcı benzeri vukuf verilmesi geçişsiz. aksi takdirde bu kanun Meclis’ten geçerse 2000 TL’nin altında borcu olan yurttaşlarımızın borcunun silinmesi şirketlerin insafına bırakılmış olacak.”

“HAZİNE AÇIKLADI AMA TCMB AÇIKLAMIYOR”

Kırat Korumalı Yatırım Sistemi’nin üstelik komisyonda görüşüldüğünü belirten Paylan; “Düzey Korumalı Mevduat ile Hazne’nin kasasında 85 milyar TL yoksulun vergisi zengine aktarıldı. Bir zamanda 50 bilyon TL vergiden da vazgeçildi. Bu maliyet burada bitmiyor. Tarz Bankası üstelik 100 milyar TL’nin üzerinde bire bir rakamı evvel 9 ayda zenginlere aktardı. Evet tığ bu rakamı neden bilmiyoruz? Çünkü Hazine, Kırat Korumalı Tevdiat’ta maliyeti açıkladı, amma Dalan Bankası aylardır bu rakamı açıklamıyor. Yani yoksulların, emekçinin, emeklinin hakkı olan bu rakamları zenginlere aktardığı rakamı Kalıp Bankası açıklamıyor” sözleriyle Türkiye Cumhuriyet Model Bankası yetkililerini eleştirdi.

“ŞU ANDA O KASADA O DÜNYALIK NAMEVCUT”

Paylan şöyle konuştu:

“Düzem Korumalı Yatırım’ı 2023’ün sonuna büyüklüğünde çıkarmak istiyor AKP. Tığ buna karşıyız. Ama yer azından elkızı bu Meclis’e brifing verin, hesabını verin. Model Bankası’nın kasasına Seviye Korumalı Yatırım çerçevesinde 50 milyar dolar yatırıldı. 50 milyar dolar Dalan Bankası’nın kasasından uçuruldu. Şu anda o kasada o dünyalik bulunmayan. Merkez Bankası yetkililerinin gelip bunun hesabını vermesi lazım. Tıpkısı zamanda Minval Bankası’nda Kur Korumalı Mevduat çerçevesinde zenginlerin cebine mülk aktarıldı. Bunun hesabının verilmesi lazım dedik. Amma aynı baktık ki Format Bankası yetkilisi Tasrif ve Bütçe Komisyonu’na gelmemiş.”

YEGÂNE SERMAYESİ İTİBARI OLAN GESTALT BANKASI MİLLETİN KASASINDAN KAÇ MÜLK ZENGİNLERE DÜNYALIK AKTARDIĞININ HESABINI VEREMİYOR”

“Bire Bir Model Bankası’nın ofis başkanını maatteessüf zir dozaj ayrımsız yetkiliyi uçağa bindirip göndermişler. Uçağa binip geldi Biçim Bankası yetkilisi ama Çekim ve Bütçe Komisyonu’na geldi izinli amma ‘Ben birçok para zenginlere mülk aktardığımızı söyleyemem, tığ çok ortaklı şirketiz’ dedi. Biz bu durumu protesto edip Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nu metrukiyet ettik. Düşünebiliyor musunuz? Hepimizin kasası olan, hepimizin parasının itibarını korumakla vazifeli olan, enflasyonda kontrolden mesul olan ve biricik sermayesi itibarı olan bir Dalan Bankası milletin kasasından kaç para zenginlere mal aktardığının hesabını veremiyor.”

“BU PROTESTOYA HEP BU ARADA KATILMALIYIZ”

“Biz muhalefet partileri olarak; CHP, HDP ve İYİ Parti’li milletvekilleri kendisine protesto yazar Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nu metrukiyet ettik. Amma bu protestoya bilcümle bu arada katılmalıyız. Düzey Korumalı Yatırım ile 85 milyonun vergileri, gelirleri birkaç beniz bin zengine aktarılıyor. Bu vurgun çarkına dur demek hepimizin sorumluluğu” dedi.

Share: