Gamze Akkuş İlgezdi: Erzurum’da Etkin Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Kadar Temas Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, karşı teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye yardım sunan birlik hemşerilerimin başımızın üzerinde yerleri var. Hele hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’da etkin hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana kadar herhangi bir şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi müdür bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında tamlık bu mesail, teessürat ortadan kaldırılacaktır. Özlük toprağımızı kendimiz işleyip, bilcümle alay malay güneşli pir eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’de temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin arkası sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Entelektüel Özer, Sezgin Tanrıkulu, Mukavim İlhan ve Mualla Fazıl Etçi, Içtimai Politikalardan Sorumlu Başbuğ Yardımcısı Gencay Çekişme, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger birlikte katıldı. Basın toplantısında Erzurum ziyareti hakkında değerlendirmelerde mevcut İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Geçen sene haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Sonuç adına birlikte bu sene mayıs ayında geldim. İl başkanımız, kadın ve bilgisizlik kolları başkanımız, kaymakamlık başkanımız, iklim ve ilçe yöneticilerimizle intihap hazırlıkları ile ait çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Eylül’bile, CHP’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni dulda andımızı candan tekrar ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödünleme vermeden, halkımız ve ülkemiz üzere azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum üzere birlikte yetişkin tıpkısı yıl dönümü bulunuyor. 6 Eylül 1939’da ilk kez katar, Erzurum Garı’na girmişti. O bölüm 40 binden fazla hemşerim, istasyonda hep, ‘Yaşasın İnönü, yaşa Cumhuriyet Altını’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı pek günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Hangi yazık ki Erzurum, doğruluk ettiği çabuk trene kavuşamadı.

“YEGÂNE INSAN REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN AHALI ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden reisicumhur başlamak amacıyla rey isterken ‘Erzurum’u aceleci tren ağına bağlayacağız. Bu majör projenin birlikte seçme aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o aceleci şimendifer? Ne eyvah kim bugün Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek eş rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan ahali ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla mezkûr değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u alay malay kuracağız. Ağrı varsa ilaç bile Cumhuriyet Ahali Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın dirim tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak pir, ümitli Türkiye’ye yıpranmamış bir iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ HAK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde çetin ayrımsız düzentileme yürütüyoruz. Zamanında Erzurum’un bile aralarında bulunduğu ara sıra illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna büyüklüğünde açılıyor demincek. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu tevessül etmek üzere projelerimizi anlatıyoruz. Az kaldı. Az Buçuk sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem bile tamlık Türkiye’nin bilcümle sorunlarını birlikte bile, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet’in temel taşlarının atıldığı arz koca illerimizden birisidir. Bu ilimizi doğruluk ettiği yere beyan etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü tıpkısı hemşeriniz, benzeri kardeşiniz kendisine söylüyorum. Bayrı tarihi olan aynı şehrimiz Erzurum’üstelik çalmadık bap bırakmadık, bırakmayacağız bile. 99. kuruluş sene dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum mebusluk yaptı. Milli iradenin evvel söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim site Erzurum’un hem ben hem da partimizde haddinden fazla hususi, heybetli bir yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, BAĞAN BEDELLİ KIRMIZI MOTORIN VERECEĞİZ”

Sayın Genel Komutan’ımızın de tabir ettiği kabil çiftçilerin Tarım Cesaret Kooperatifleri’nden yahut bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Ekincilik ürünlerinin, hayvanların yurt dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Fellah, hiçbir zaman ektiğinden, ürettiğinden beis etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, düşük bedelci kırmızı süt vereceğiz. Maraba ürününü satamazsa esmer periyot dostu TMO ürünü matlup.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A KADAR 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum kim bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maalesef bugüne kadar kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, görmüş geçirmiş kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza kuma oluyor. Birlikte dertlerimize hal bulmaya, sorunları tespit etmeye çalışıyor. Türkiye’üstelik başıboşluk, yokluk sorunu, sunma şanlı sıkıntılardan birisi adına temas gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında tam bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi amacıyla savaş vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’dahi 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum kim Erzurum 62’nci sırada. Türkiye’nin arz büyük şişman şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı banko doğruluk etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum önce 10’üstelik olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu adamakıllı coğrafyada her bir yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun amacıyla her bir ilimizle ilgilendiren balaban projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Veca gibi illerimizde hele hayvancılık ve ekincilik haddinden fazla oylumlu. Bu illerimiz büyüyecek ki Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede kısaca 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır her geçen dönüş büyüyen işsizliğe bile bu vesileyle tılsım bulacağız.

“ÜRETİMİN DUYGUSAL DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzde 80’inin antant kaynağı tarım ve hayvancılık. Maalesef hangi ekincilik hangi de hayvancılık eskimiş. Sürekli göç veren bire bir toprak haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Çat ve Hınıs, tarım arazilerinin arz ağırbaşlı olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz özellikle başlamak amacıyla bölgede kıvrak yurttaşlarımız zar-print ayakta duruyor. Yegâne inikat kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı baştan canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu kadim şehrimizi siyasi çekişmelerin kaderine bırakamayız. Tendürüst şahsiyet itibarıyla Türkiye’birlikte 11. sırada kâin Erzurum’dahi yerinde üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi üzere çalışmalarımızı şişman bir titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın kesim kaynaklarını yeniden hayata geçireceğiz. Özellikle kış turizmi üzere yüce destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin genişlik kocaman kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada bulunan 41 eke ski merkezi ortada 18’inci sırada. Bozukluk Palandöken önce 5’te değil? 12 ayın yaklaşık 6 kocaoğlan karla ciltli olan bu bayrı coğrafyamızda turizmi ihya etmek için projeleri paydaşlarla gelişigüzel hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA BITMEME EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve içtimai altyapısı yıllardır ihmal edilmiş. Hem kültürel hem dahi sosyal depresyon Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın çevrilmiş transit ticaret şehirlerinden biri olan Erzurum’dahi faziletkâr aceleci katar, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu ayrımsız kardeşiniz yerine, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya bitmeme edeceğim.”

Share: