Dünya Dağları’nda hasbelkader kâin 661 almanak kayacık ağacı siper altına alınacak

Küre Dağları’nda tesadüfen bulunan ve yapılan incelemede 661 yaşında olduğu belirlenen kayacık ağacının koruma altına alınması üzere iş başlatıldı.

Kastamonu Orman Havza Müdürlüğü Çatalzeytin Orman İşletme Müdürü Şanlı Kabaoğlu ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Silvikültür Asıl Vukuf Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şemsettin Kulaç, Dünya Dağları’nda Türk fındığıyla ilişkin himmet yaparken, çapı 1 metreyi güzeşte kayacık ağacıyla karşılaştı.

Ağacın büyüklüğü karşısında şaşkınlık etkili Kabaoğlu ve Kulaç, Kastamonu ve Sinop Orman Bölge müdürlüklerine, sınırlarında kâin kayacık ağacının yaşının tespiti üzere hikmet verdi.

Yapılan çalışmayla 661 yaşında olduğu belirlenen ağacın, abide dikme olması için say başlatıldı.

” Türkiye’deki kayacıkların atası diyebilirim”

Doç. Dr. Şemsettin Kulaç, AA muhabirine, bugüne büyüklüğünde kayacık ağaçlarıyla ilgilendiren çok sayıda emek yaptığını söyledi.

Bir proje kapsamında Türkiye’deki tekmil kayacık ormanlarını taradığını anlatan Kulaç, şöyle konuştu:

“Kayacığın bu kadar çap yaptığını Türkiye genelindeki popülasyonlarında görmedim. Buna yer yakın yine Kastamonu’üstelik Cide’ye mecbur Şeyh Dağı var, orayı bile geniş siper ormanı yerine ilan etmişler, orada vardı. Oradakilerin arz fazla çapı 36 ve 42 santim idi. Benim gözümde onlar haddinden fazla iri ağaçlardı ama bunu görünce siktirici ben dahi altın bulmuş gibi sevindim. Bu kadar şişman yetenekli bire bir kayacık ağacı görmemiştim. 112 santim çapında, çevresi de 339 santimetre. Elan ilk buna genişlik mümasil çaplı örneğimiz 42 santimetre. Bulduğum dikme Türkiye’deki kayacıkların atası diyebilirim. Arz büyüğü, ihtimal üstelik dünyanın yeryüzü balaban yetenekli kayacık ağacı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin stabil yer şişman kayacık ağacı. 112 santimetre kuturunda (daire ve kürede aykırı) tıpkı kayacığın ifadesi üstelik insanı heyecanlandırıyor. Evire Çevire yeknesak oldu bölgemiz amacıyla.”

Ağacın gövdesinden “artım burgusu” ile denk aldıklarını belirten Kulaç, “Ağacımızın yaşı 661 imdi. Bu üstelik bize Türkiye’nin en buğulu kayacık ağacı olduğunu, belki da dünyanın yeryüzü buğulu kayacık ağacı olduğunu, genişlik yetenekli, kalınlığı sunma fazla olan acun ve Türkiye’deki kayacık ağacı olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“Ongun ve çevrenin dulda altına alınması için çalışmaları başlattık”

Kastamonu Orman Nahiye Müdürü Fahri Sönmezoğlu birlikte Dünya Dağları’nın Türkiye’nin yeryüzü ensesi kalın biyoçeşitliliğe eş dağlarından biri olduğunu söyledi.

Yeryüzü Dağları’nın anıt nitelikte bir kayacık ağacına aile sahipliği yaptığına meni fail Sönmezoğlu, şunları kaydetti:

“Yeryüzü Dağları elan bir nice dikme türünün böylesi uç özeliklerini bize gösteriyor. Küre Dağları alt vejetasyon açısından bile çok ensesi kalın aynı bölge. Bu zenginliği sebebiyle haddinden fazla miktarda yaban hayatı burada sülale sahibi konumunda. Bu çokça bulunmaz kayacık ağacımızı, korunması, gelecek nesillere aktarılması, tanıtılması, dünyanın mütenevvi yerlerinden gelecek insanlara gösterilmesi açısından esirgeme altına almaya karar verdik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü özellikle koyulmak için ilgilendiren kurumlara durumu bildirerek, ağacın ve çevrenin siper altına alınması amacıyla lüzumlu çalışmaları başlattık.”

Sinop Orman Mıntıka Müdürü Azamet Kanbur dahi bölgenin çok varlıklı katıksız güzelliklere ve biyoçeşitliliğe topluluk olduğunu vurguladı.

Share: