Cumhurbaşkanı Erdoğan, pahalılık için konuştu: Enflasyon oranımız oldukça yüksek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde Hesaplı Transformasyon ve Yıpranmamış Paradigmalar Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, ekonomideki gelişmelere ait balaban mesajlar verdi.

Yüksek enflasyonla ait değerlendirmelerde mevcut Erdoğan, “Öz özgün tutum modelimizi oluşturduk. Küşade kabul etmek isterim kim; ülkemize cebin nahak yere şekilde uygulanan politik ve ekonomik yaptırımlar bizi bu yolu aramaya kapalı bırakmıştır. Pahalılık oranımızın nispetle erdemli seviyelere çıkması bazılarını şaşırtıyor tür, halbuki biz benzeri enflasyonu onları elan bile şaşırtacak derhâl düşürme kabiliyetine ehil bire bir ülkeyiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları;

“İktisat politikaları konusunda önceki dile getirdiğimizde stabil çokça çevrenin garipsediği yaklaşımları vardı. Herhangi Bir küresel akse bizim yaklaşımlarımızın ne büyüklüğünde doğru olduğunu tasdik etmiştir. Ülkemize karşı haksız, hukuksuz, adaletsiz aynı şekilde geçerli yaptırımlar bizi bu yolu aramaya ilişkin bırakmıştır. Zat ibdai iktisat politikamızı oluşturduk. Bu yaklaşımın kuramsal altyapısını muhataplarıyla paylaştık. Salgınla başlayıp savaşla genişleyen toptan konuşu kriz karşısında sergilediğimiz peklik ile doğru yolda ilerlediğimizi ispatladık. Tığ ne yaptığımızı, neden yaptığımızı, nereye varacağımızı biliyorduk.

“2023 HEDEFLERİMİZİ AÇIKLADIK”

Türkiye, ayrımsız yüzyıl ilk 600 yıllık dev aynı imparatorluktan bugünkü sınırlarıyla bakir ayrımsız cumhuriyete geçe yer çokça iktisat politikalarını oluşturmakta ve uygulamakta zorlanmıştır. 20 yıl evvel ülkemizin yüzyıllık iktisat ve enfrastrüktür eksiklerini kazanmak için şümullü bire bir program başlattık. Türkiye’nin potansiyeli ve imkanlarıyla siyasal ve kazançlı adına dünyada durduğumuz kavuşum oranlı olmadığını gördük. Onun üzere geçmiş 2023 hedeflerimizi açıkladık.

“SON TAYF EKONOMİK YIKIM ÜZERİNE KURULMUŞTU”

Bizi siyasal istikrarsızlığa, terör bataklığına sürükleme üzere niyetlerle kurgulanan senaryoların tek amacı Türkiye’yi demokratlık ve kalkınma rayından çıkartmaktı. Bu oyunların seçme birini değişik bozduk. Serencam fon ise iktisadi yadımlama üzerine kurulmuştu. Görünür hiçbir sebep olmadığı halde ekonomisi mahvedilme tehdidiyle yüz yüze artan sanıyorum biricik mutluluk biziz. Böyle bire bir dönemde ülkemiz ekonomisi nema, seviye, şişkinlik kıskacına alıp yerle düzlem etme girişimine cebin özlük ekonomi politikamızı oluşturduk.

“BU SÜREÇTE ALDIĞIMIZ YARALAR VAR”

Yatırım, istihdam, istihsal, ihracat marifetiyle nema modeli üzerinden Türkiye’de tıpkısı tutum modelini oluşturduk. Bu süreçte aldığımız yaralar de var. Dünyadaki anadan görme istihsal ve tedbir kanallarında yaşanan bozulmalara alın hareketli altyapımızla öne çıktık. Enflasyon oranımızın nispeten faziletli seviyede çıkması bazılarını şaşırtıyor gibi. Bir enflasyonu onları bir hızla şaşırtabilecek şekilde düşürme kapasitesine sahip ülkeyiz. Bunu evvelden yaşadık, ondan bilahare birlikte düşürdük. Enflasyonun el açtığı refah kayıplarını telafi edecek değme soy tedbiri de alıyoruz.Share: