Cezayir, “Filistin uzlaşısını” ahbaplık etmek amacıyla Hamas’a davetiye gönderdi

Hamas, Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması amacıyla ulusal diyalog yollarını ahbaplık etmek üzere Cezayir’den resmi nida aldığını duyurdu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, konuya ilişik mukayyet bire bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Berhum, “Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması üzere ulusal diyalog yollarını görüşmek ve Filistin bağırsak yapısını düzene yutmak amacıyla Cezayir’den resmi davet aldık.” ifadesini kullandı.

Berhum, İslami ve Fellah İlişkiler Bürosu Başkanı Halil Hayye başkanlığında Cezayir’e gidecek heyette, Hamas Politik Bölüm üyeleri Idareci Düzelme ve Hişam Bedran ile Hamas’ın Cezayir Temsilcisi Muhammed Osman’ın bile olacağını aktardı.

Hamas Sözcüsü Berhum, ziyaretin güneş ve detaylarına ilgilendiren ise bilgi vermedi.

Cezayir Fetih Hareketine de resmi davet göndermişti

Fetih Hareketi Seferberlik ve Örgütlenme Komitesi Basın Ofisi Başkanı Munir umum-Cagub üstelik 11 Eylül’birlikte yaptığı açıklamada, Fetih’in Cezayir’den resmi nida aldığını söylemişti.

Cagub, Cezayir’e gidecek heyette, Fetih Hareketi Komutan Yardımcısı Mahmud ahali-Alul, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Icra Komitesi Üyesi Azzam ahali-Ahmed ve Fetih Hareketi Suret Komite üyesi Ruhi Fethi’nin olacağını belirtmişti.

Filistinli gruplar Cezayir himayesinde tıpkısı araya geliyor

Filistin Ululuk Başkanı Mahmud Abbas, 6 Meyan 2021’dahi Cezayir’da Cumhur Reisi Abdulmecid Tebbun ile tıpkı araya gelmişti. Tebbun, görüşmenin akabinde planlı matbuat toplantısında, “Yakında Filistinli gruplar üzere kapsamlı aynı sempozyuma aile sahipliği yapmaya karar verdik.” demiş, ancak sempozyumun tarihine ait bilgelik verilmemişti.

Filistin Heybet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri İsmail Heniyye üstelik yıllar bilahare ilk defa 7 Mayıs’ta Cezayir’üstelik bire bir araya gelmişti.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Cezayirli mevkidaşı Eymen bin Abdurrahman ile 10 Ağustos’ta Konya’da planlı 5. İslami El Birliği Oyunları açılışında aynı araya gelerek Filistin millî uzlaşı dosyasını ve siyasi gelişmeleri ele almıştı.

Filistin’deki iç bölünme

Filistin’üstelik yapılan 2006 seçimlerinde galibiyet elde eden Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yönetime geldiği 2007’den bu yana, İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında siyasal bölünmüşlük yaşanıyor.

Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması amacıyla Mayıs 2011’bile Mısır, Gücük Ay 2012’üstelik da Katar’ın vuzuh buluculuğunda uzlaşma görüşmeleri yapılmasına karşın üstünde mutabakata varılan konular hayata geçirilemedi.

Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014’te kontak hükümeti kurulması, parlamento ve başkanlık seçimlerinin yapılması üzerine ayrımsız uzlaşı anlaşması imzalamıştı. Uzlaşı hükümeti 2 Haziran 2014’te müesses fakat iki tarafın politik ayrılıkları zımnında hükümet, İsrail ablukası altındaki Gazze’bile görevini adına getirememişti.

Son kendisine Mısır’ın başkenti Kahire’üstelik gerçekleştirilen danışmalar kapsamında 12 Teşrinievvel 2017’da Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşma anlaşması” imzalanmıştı. Fakat Fetih ve Hamas arasındaki ağız tatsızlığı nedeniyle bu anlaşmanın dahi uygulanmasında güçlük yaşanıyor.

Share: