“Bozkırın tezenesi”nin oğlu Hüseyin Ertaş, babasına ait türküleri ilk kez seslendirdi

âşık Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Kırşehir’deki yâd programında bağlamasıyla babasına ait türküleri ilk defa seslendirdi.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı üzere Kırşehir’e gelen Hüseyin Ertaş, Cacabey Meydanı’nda düzenlenen konser programına katıldı.

Burada dinleti veren sanatçıları dinleyen Hüseyin Ertaş, daha sonradan oğlu Asillik Neşet Ertaş ile sahneye çıkarak bağlamasıyla babasına ve dedesine ait türküleri seslendirdi.

Hüseyin Ertaş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin sanatkâr olmadığını, mukaddema babasına muavenet etmek için müzikle ilgilendiğini söyledi.

İlk zamanlar babasının yanında darbuka, elan sonradan birlikte rabıt çaldığını belirten Ertaş, “Babamı ferahlatmak üzere bu işe başladım. Babamın sazını alıp hayatta sahneye çıkmadım. Çıkmaya ataklık etmedim. Atılganlık bambaşka ataklık başka ayrımsız şeydir. Babamın oğlundan mebzul tıpkı şeyler bekler insanlar. Tığ üstelik o ongun şeyler bulunmayan. Babamın hesabına röfle düşmesin diyerek ego babamın sazını alıp sahneye çıkmadım.” dedi.

Babası son ettikten sonra hoppadak kızlarının düğününde aile arasında tıpkı birçok parçasını çalıp söylediğini rapor fail Ertaş, şöyle devam etti:

“Bugün da ev ortada sayılırız çünkü Kırşehir bizim evimiz. Sizler da bizim ailemizsiniz. Babam hastalandı, ego rabıt çalmayı bıraktım. Babam gitti, hiçbir müzik aletini elime almadım. 5 yıl boyunca sürdü bu. Enstrüman dahi dinlemedim. Tığ arzulu artist değiliz. Ego babamın türküsünü söyleyemiyorum, ben ağlıyorum açıkçası.”

Bozlak ustasının bir nice ırlamak ve ezgisi bulunduğuna bel fail Hüseyin Ertaş, “Kaç türkünüz var dendiği ahit, ‘Birçok çıngı olduğunu bilmem, halkımız kaç tanesini sevdiyse, konserlerde kaç tanesini isterse o büyüklüğünde türküm var.’ derdi, gerisini bire bir anlamda çöpe atardı.” diyerek konuştu.

âşık Neşet Ertaş’ın andıran dostu ve hesabına tezkere yazan sanatkâr Meze Bilge Tokel, dinleti sonrasında Hüseyin Ertaş’a babasının resminin olduğu tablo ihsan etti.

Hüseyin Ertaş’ın iyicene aynı hayal performansı sergilediğini tamlayan Tokel, “Türkülerin babası Neşet Ertaş’ın canan evladı Hüseyin Ertaş, babasının arz cet türkülerini söyledi. Şişman bire bir aldatarak, yetkinlikle bir babası üzere yüreğinden, gönlünden gelerek okudu.” diye konuştu.

Programa, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Neşet Ertaş’ın kızları Döne ve Sevgili Ertaş, ilçe şehremaneti başkanları, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu başkanları ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.Share: