Bayburt’ta eğitime kar tatili

Bayburt’ta eğitime kar tatili

BAYBURT – Meteorolojinin kar yağışı uyarısında bulunduğu illerden biri olan Bayburt’ta tehlikeli kar yağışı çalışkan oluyor. Kar yağışı zımnında ikinci dönemin başlayacağı 6 Küçük Ay 2022 Pazartesi günü okullar dinlence edildi.

Bedaheten başlayan ve etkisini artıran kar, şehri beyaza bürümeye yetti. Kişmiri hazırlıksız yakalanan sürücüler baskı anlar yaşarken, vatandaşlar kar altında foto çekilerek o anları ölümsüzleştirdiler. Lapa lapa yağan karla alay malay Bayburt Belediyesi karla savaşım ekipleri tedbiri elden bırakmayarak vatandaşlar ile sürücülerin yollarda ve trafikte dava yaşamaması amacıyla sahada yerlerini aldılar. Kar yağışına sevinen vatandaşlar ise, henüz fazla kar yağışının olmasını atlaya zıplaya yağan hatır bozuk yıllara bakarak az olduğunu belirtip, küçük ay ayının bereketli kar yağışıyla geçmesini dilediler. Vecdi Tüfekçi isimli Bayburtlu, kar yağışından bahtiyarlık duyduğunu tabir ederek, “Kar yağmadığı devir kuraklık peki bu dahi bizim için mebzul olanaksız. Demincek kar yağışı başladı, sularımız artacak antrparantez suları namevcut köylerde bu durumdan faydalanacak. Kar yağmasının bize haddinden fazla faydası var, daha fazla yağarsa bol olur, bu durumdan memnunum. Maşallah şu zaman bereketli yağıyor, çokça sunturlu” dedi.

Gücük Ay ayının geçmiş günlerinde başlayan, aralıklarla yer düz enerjik olan ve hafta sonu da apansız bastıran kar zımnında okullar açılmadan kar engeline takıldı. Konuya ilgili Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, “Karşıt hava raporu dolayısıyla 6 Gücük Ay 2023 Pazartesi haset Bayburt İl genelinde, ilk ve itidalli aşamalı eğitim kurumlarında eğitime ayrımsız periyot süreyle uzaklık verilmiştir. Tamlanan tarihte yüklü ve özürlü kamu personeli de idari yetkilendirilmiş sayılacaktır” ifadeleri meydan aldı.

Share: