Baskın felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşa ediliyor

Yeğin felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşa ediliyor

BARTIN – Bartın’birlikte 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen yeğin afetinde Yenihan mevkiindeki Erkek deresi coşmuş, öz yatağı çevresindeki evlerin giriş katlarını su basarken Bartın- Karabük karayolunun kestirmece 30 metrelik bölümü çökmüştü. Bay deresinin hareket hızının artırılması ve taşkınların önüne geçilmesi amacıyla bölgede 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşasına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Mağrip Karadeniz bölgesinde canlı olan akva bora yağışlar taşkınlara illet olmuştu. Bartın’ın Abdipaşa beldesine sınırlanmış Yenihan mahallesinde 15 kilometre uzunluğundaki er kişi deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik kısmı çöktü. Dere yatağına yakın noktadaki evlerin antre katları sular altında kalmıştı.

Hâkim afeti sonrasında Bartın-Karabük yolunun altından güzeşte menfezler yenilenerek yol yeniden ulaşıma açıldı. Yapılan incelemelerde ise Erkek deresi suyunu Gökırmak’a haiz ve Bartın-Karabük karayolunun altından güzeşte menfezlerin benzer afetlerde tıkanabileceği ve yeniden taşkınlara kat açabileceği değerlendirilerek bölgeye köprü inşa edilmesine değişmeyen verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe ehil olacak köprü inşası amacıyla çalışmalara başlandı. Köprü çalışmaları dolayısıyla Bartın-Karabük karayolunda muvasala kontrollü kendisine servis yolundan sağlanıyor.

Yaşanan başat afetinde koca deresinin taşması sonucu evlerini akarsu basan ve komşularının yardımıyla hayata tutunan mıntıka sakinlerinden 39 yaşındaki Özlenti Ergün, “Yaşanan selde Sap deresi dediğimiz mevkideki akarsu, deredeki elan evvel mevcut küşat yataklarının suyu almamasından ufuk dereden taşarak bizim evimizin üstünden önceki bulunmakta ve bizi kıygın etmiş bulunmakta. Daha bilahare yapılan çalışmalarda, devletimizin yaptığı çalışmalarda burada aynı köprü ihtiyacı zade olup buraya şu an köprü çalışması yapılıyor. Bizde bunu strateji ediyoruz. Amiyane dahi çabuk tıpkısı şekilde çalışmalar ilerliyor. İnşallah tıpkı henüz böyle bir afetin yaşanmaması amacıyla burada yapılan köprünün ebatlarını düşünecek olursak 30 metreye 10 metre ayrımsız köprü olarak söylendi bize. Bunlarda inanıyoruz ki yeterli olacak. Bize bu şekilde tıpkısı daha mağdurluk yaşatmayacaklar. İlerleyen dönemlerde de mahalle sakinleri ve diğer zir tarafta kâin sülale ve haneler üzere haddinden fazla iyi olacağını düşünüyoruz. Tahminî 2 ay ortamında biteceğini öğrendik. İnşallah bizim ve özge sekmen sakinleri için çokça müspet tıpkısı emek oluyor. 11 Ağustos’ta yaşadığımız afeti benzeri henüz gitmek istemiyoruz. Umarım aynı henüz da Tanrı kimseye yaşatması bu afeti.” Şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve prefabrik kirişli yerine inşa edilecek köprünün yaklaşık 2 ay ortamında tamamlanması bekleniyor.

Share: