Balaban doğasıyla kendine hayran bırakan ‘Takoran Vadisi’ keşfedilmeyi bekliyor

Kocaman doğasıyla kendine hayran bırakan ‘Takoran Vadisi’ keşfedilmeyi bekliyor

ADIYAMAN – Batısında Adıyaman ve doğusunda Şanlıurfa’nın bulunduğu Takoran Vadisi (Gerger Kanyonu) şanlı doğası ve tarihi yapısıyla kendine hayran bırakıyor.

Fırat Nehri’nin seçme iki yakasında binlerce sene, muhtelif medeniyetlere aile sahipliği yapmış onlarca mağara, kayaç mezarı, tarihi-kültürel çatı ve eşsiz güzelliği ile ilgi çekici Takoran Vadisi, keşfedilmeyi bekliyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Parafin ve görevliler, Takoran Vadisi’nin Adıyaman (garp) tarafında kayran taraması yaptı. Hele Hellenistik ve Roma Dönemine ait yapıların bulunduğu Vadide kâin mağaralar ve yapılar yegâne bir tane incelendi.

2015 yılında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Nissibi Köprüsü ile vadinin iki tarafı birbirine bağlandı. Ulaşımın kolaylaştığı saha sonuç yıllarda yerel ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Tarih ve doğanın baraj ile buluştuğunu dile getiren Sidar Çıpa, “Ego buraları haddinden fazla beğendim. Kösemenlik bölümü öğrencisi olduğum üzere ve alanıma girdiği üzere gayet sunturlu buldum. Baraj ile bütünleşen tarihi mekanlar ve tarihi mağaralar sıradan tıpkı ilgimi çekti. Adıyaman’a gelip buraları görmeden gitmeyin derim” dedi.

Domestik ve ecnebi turistlerin Vadiyi görmesi gerektiğini kaydeden Uçucu Felek ise, “Fırat Nehri yatağında kim, Siverek Gerger hattındaki Takoran Vadisi herkesin görmesi müstelzim cesim tabii güzellikleri barındıran benzeri düz. Tarihi mağaraları olsun, saf güzelliği, bitki örtüsü olsun, saf manzarası olsun banko görülmeye değer bu yeri herkesin görmesini isterim” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Parafin üstelik, “Kayaç yerleşkeleri, saf manzarası, kültürel yapılarıyla beraber Takoran Vadisi katlanılamaz bire bir görk zarfında barındırıyor. Hele Roma ve Hellenistik döneme ilişkin tarihi yapılar bulunuyor. Yerel ve ecnebi turistleri burayı görmeye nida ediyorum” diye konuştu.Share: