Ardahan’da Prof. Dr. Günay Narven anısına “Köken Bilimi Çalıştayı” düzenlendi

Ardahan Üniversitesinde (ARÜ) eski yıllarda görev işleyen Prof. Dr. Günay Karaağaç anısına “Köken Bilimi Çalıştayı” düzenlendi.

ARÜ Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştay, müzik dinletisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, çalıştayda yaptığı konuşmada, Günay Karaağaç ile ince yıllar çalıştığını, bugünde kendisini adlandırmak üzere toplandıklarını söyledi.

Üniversite adına ekşimsi ve ayrımsız o kadar birlikte çekicilik meşbu tıpkı dolaşma yaşadıklarını ifade eden Biber, “Hakeza bire bir eşsiz ve zer insanı andığımız amacıyla gururluyuz. Aramızda Türk dili ve köken bilimi alanında haddinden fazla bulunmaz insanlar bulunuyor. Bugün onları burada ağırlamaktan gelgel ve mutluluk duyuyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile hocamızın ruh dünyasının toy olduğunu görüyoruz. Günay Karaağaç hocamızı üniversitemizde istihdam etmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu hele elan yaşadığımızı tefhim etmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

ARÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şenel üstelik çalıştayda Karağaç’ı anmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Bu çalıştay Türkiye’nin seçkin alanında hele köken bilimi üstüne haddinden fazla emeği olan benzeri hocamızı adlandırmak için hazırlandı. Nedeniyle kendisinin uluslararası makaleleri ve kitapları bugün burada benzeri sefer daha gündeme geldi. Bu nedenle hocamız bu alana sayısız katkılar sağlamış biridir. Mesleğine tutkuyla sınırlı biri olan hocamızın şahsıma kattığı her öz yerine kendimi şanslı hissettirdiğimi izah etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Share: