Ağılı palavra balığı avında kota 1 milyon 250 bin sayı

AKDENİZ ve Iye Denizi’nde görülen, ekosistem, balıkçılık ve koca sağlığı açısından balaban zılgıt oluşturan balon balıkları ile mücadelede, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nca bu yıl satın alınacak miktarın 1 milyon 250 bin olduğu açıklandı. Antalya Tarım ve Orman İl Müdür Muavini Asım Karabulut, “Bu türü hangi kadar çokça temizleyebilirsek, habitattan henüz mebzul aynı savaş yapmış olacağız” dedi.

Siyanürden 1200 hatim daha efdal zehre erbap olan palavra balıkları, bu yıl hem pöçük hem üstelik bütün namına teyit alınabilecek. Resmi Gazete’üstelik ağustos ayı başında yayımlanan tebliğe göre, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nca ‘Lagocephalus sceleratus’ türü için tane başına 12,5 TL, özge 7 pespaye soy içinse 5’er TL kıymet belirlendi.

BU YIL 8 BİN NÜSHA BILICI YAPILDIAntalya Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Asım Felaket, istilacı ve tüketildiğinde koca ölümüne illet olabilen palavra balıkları ile mücadeleye ilişkin bilgelik verdi. Bu yılki kurum fiyatlarının 4 Ağustos’ta açıklanmış olmasına karşın, ocak ayından beri müracaatları aldıklarını belirten Karabulut, “Şu esas kadar 24 balıkçımız başvurmuştu ve 8 bin skor kuyruk teslimi aldık” dedi.KOTA 1 MİLYON 250 BİN ADETBalon balığıyla uğraş programının 2020’üstelik başladığını ve 35 bin 143 nüsha kuyruk alımı yapıldığını tamlayan Felaket, “2021’bile hep olarak 4 bin 800 balık avlanmıştı. Bu sene ise kısaca 250 bin iri garip, 1 milyon adet üstelik sıradan türlere destekleme vereceğiz. Hem balaban hem de elan fazla yavrulama yaparak, Akdeniz’üstelik çokça tehlikeli olan ‘Lagocephalus sceleratus’ amacıyla 12,5 TL. Bu türü ne kadar haddinden fazla temizleyebilirsek, habitattan elan dolgunca tıpkı mücadele yapmış olacağız. Değişik 7 türe da pöçük veya pare başına 2,5 TL sübvansiyon yapacağız” diye niteleyerek konuştu.YAZIN DERİNLERE İNİYORSu sıcaklığına tutkun yaz aylarında balon balıklarının daha derinlere indiğini anlatan Felaket, şöyle konuştu: “Doğal yerine balıkçılarımızın avlanması, elan müşkül ve fiyatlı ayla geliyor. Isıdam aylarda avlanma dokuz canlı yapılmıyor. Fakat ilkgüz- ilk teşrin kabil bakanlığımızın verdiği rakamlara ulaşacağımıza inanıyoruz. Palavra balığı tropik, Kızıldeniz menşeli, iklim değişikliğine sınırlanmış su sıcaklığının artması zımnında ülkemiz kıyılarına mevrut tıpkı balık. Akdeniz ve Veli’nin bire bir kısmında akarsu sıcaklığına vabeste yurt oluşturmuş. Antalya’birlikte Gazipaşa ile Kemer burnu beyninde elan yoğunlukta. Kaş ve Ege bölgesine akıllıca gidildikçe, su sıcaklığı ve akıntılara tutkun miktarı az buçuk daha düşüyor.”KESİNLİKLE TÜKETMEYİNBalon balığının karaciğerinde doğada aşina arz cıvıl cıvıl zehir olan ‘tetrodotoksin’ taşıdığına aksan fail Sıkıntı, şu uyarıda bulundu: “Kesinlikle tüketilmesi haram. Filhakika desteklemeye müracaat etmiş balıkçılar, haricinde karaya çıkartılması yasak. Zımnında tüketilmesi da haram. Vatandaşlarımızdan banko tüketmemelerini, eğer dokundularsa üstelik bir lahzada afiyet kuruluşuna başvurmalarını, yeryüzü azından sabunlu suyla yıkamalarını tavsiye ediyoruz.”KARAYA ÇIKARTILMASI YASAK

Palavra balıklarının izni olmayan balıkçılar haricinde karaya çıkartılmasının kesinlikle haram olduğunu bile hatırlatan Asım Sıkıntı, “Şayet karaya çıkartılması durumunda, 1380 Basit Akarsu Ürünleri Kanunu kapsamında bakanlığın aldığı tedbirlere uymamaktan 16 bin TL cezası var. Balıklara da elhak halk koyup, imha ediyoruz. Bununla ait açıkçası, şu ana kadar çok yük yaşamadık. Halkımız bu konuda bilinçli ancak yeniden üstelik tedbiri doğrudan bırakmamakta yarar var. Konfirmasyon alınan balıklar dahi ağız ağıza devletin uhdesine geçiyor. İmha mevzuatları galiba, bu yöntemlere bakarak de imhası gerçekleşiyor. Dışarıda kalması, ayrıksı birileriyle kontak etmesi olabilir değil” dedi.

Share: