Zonguldak’ta 600 bin kişiden 200 bini keyif sorunu yaşıyor

Zonguldak’ta 600 bin kişiden 200 bini esenlik sorunu yaşıyor

ZBEÜ Obezite ve Şeker Hastalığı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu:

“Adölesan obeziteyle mücadelemiz sürüyor”

“Çağın hastalığıyla savaş etmemiz gerekiyor”

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Şeker Hastalığı ve Obezite Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Zonguldak’ta 600 bin kişiden yaklaşık 200 bininin esenlik sorunu yaşadığına dikkat çekti. Adölesan dönme ifade edilen ekol çağındaki çocukların obeziteyle mücadelesi üstüne projelerin sürdüğünü anlatan Bayraktaroğlu, “Çağın hastalığıyla uğraş etmemiz gerekiyor” diyerek konuştu.

Zonguldak’ta bir süre önce faaliyete geçen Diyabet ve Obezite Merkezi; ilkin diyabet, obezite ve podoloji alanında çalışmalarını sürdürüyor. Merkeze başvuran hastaların sayısının 15 bini aştığını Gün Batısı Karadeniz Bölgesi’nin yanı sıra İngiltere ve Almanya kabilinden ülkelerden bile hastaları otama ettiklerini anlatan Bayraktaroğlu, merkezin millî anlamda kamuda ilk ve biricik olduğunun altını çizdi.

Zonguldak’ta obezite oranının 3’te 1 olduğunu 600 bin kişiden kestirmece 200 bininin sağlık sorunu yaşadığına dikkat çeken Bayraktaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkezimiz bizim Zonguldak’ta obezite ve diyabet hastalarına hizmet ederken bizim saptadığımız oranı söyleyeyim. Obezite oranı 3’te 1. 600 bin kişinin kestirmece az daha 200 bini afiyet sorunu yaşıyor. Obezitesi var. Bunun dışında diyabette yüzdelik 14, yüzde 7 özlük hastalığını şeker hastalığını bilmeyen ise yüzde 21 bilinmeyen şekeri olanlarla gelişigüzel yüzde 36,7’dahi ise şekerle ilişkin sorunu olan hastalarımız var. Bu birlikte 60-70 bin kişiye denk geliyor. Tığ şekil kendisine burada bize başvuran hastaların şu temel kadar sayısı 15 bini geçti. Bunlar 3 ayda bire bir arama olan yıllık kontrolleri olan hastalarımız var. Vakit Kaybetmeden Zonguldak üzere değil Bartın, Karabük, Akçakoca birlikte Ankara, İstanbul, İngiltere, Almanya’dan hastalarımız var. Bu anlamda merkezimin ulusal anlamda kamuda ilk ve bir tane olduğunu belirtebilirim.”

“Mücadeleyle farkındalığı artırmamız gerekiyor”

Avrupa ile eş projeler yürüttüklerini Zonguldak’ta üstelik iklim kurulunda hele okul dönemindeki çocuklara müteveccih obeziteyle savaş projelerini sürdürdüklerini anlatan Taner Bayraktaroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Eskimemiş çağın yaşam tarzımızın günlük hayatımızda beslenme ve içeriğinin özellikle amade gıdalara yönelmenin kalorisi bol gıdalara yönelmenin böylelikle obezitede artma gösterdi. Bu süreçte bizim Zonguldak ve Türkiye rakamları şekilde. DSÖ Avrupa’nın ellerine ulaşan rakamlar şuanda yüzde 31,2 obezite oranı. Yani 3 kişiden birinin obezite ile ilişik sorunu var. Kadınlarda artık erkeklerde henüz beş altı kabil görünüyor ama sonuçta afiyet sorunu olabilecek gizil. Zonguldak’ta 3 kişiden tıpkı obez. Hipertansif ve diyabetle ait sorunları var. Bu dirim tarzı ile ilişkin bu müdahaleleri yönetirken sağlıkla ait otoriteler Keyif Bakanlığı olsun üniversiteler olsun araştırmalar olsun bizde bunların içindeyiz. Acun Şeker Hastalığı Vakfı, Türkiye Diyabet Vakfı, Keyif Bakanlığı ile kuma projeleri, diyabetle ilişik mücadelenin birlikte hem tığ Avrupa Obezite Merkezi olduğumuz Avrupa ile eş projeler var. Eş Avrupa Obezite Merkezleriyle alay malay hareket ederek obezite ile farkındalığı sorunu ortaya koyup bununla ilişik savaş yöneltmek üzere civar bacak oluyoruz. Merkezimiz bile bu açıdan eke. Bu faaliyetlerde mevcut yerlerden birisidir. Türkiye’dahi Afiyet Bakanlığı’nın önemli hedeflerinin içerisinde bu yönde Kat Başkanlığı üstelik obezite ile savaşım eden dosdoğru tagaddi çalışkan dirim başkanlığı dahi biz bile onlarla bu arada çalışıyoruz. İlde da bu sorunları ele alarak mücadeleleri bitmeme ettiriyoruz. Bireyin kendini arama etmesi, okulda mücadelemiz sürüyor. Okulda kilogram fazlalığı olan ayrıntılar obez olan çocukları tığ burada tanı, tedavi ve tetkiklerde apotr oluyoruz. Zonguldak Valiliği ile ortak yürüttüğümüz projelerle ve elde ettiğimiz projelerle bu adölesan dediğimiz obeziteyle mücadeleyle ait projemiz dahi bitmeme ediyor. Bireyden topluma büyüklüğünde gelişigüzel aşamada obeziteyle çağın hastalığıyla savaş etmemiz gerekiyor. Adını obezite, şişmanlık deyince damgalanmış gibi oluyoruz ama kilo ilavesi, yediklerimizin ölçüsü, hareketliliğimiz bunlarla ilgili engelleme ederek bu mücadeleyi artırmamız gerekiyor. Okullarda, hayat alanlarında bunu dikkate almamız koskocaman tıpkısı dava olduğunu söyleyebilirim.”Share: