Ziyaretçi rekoru facia İshak Ağır Sarayı restore edilecek

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve sabık yıl 295 bin 600 kişiyle “umum zamanların yer erdemli ziyaretçi” sayısına ulaşan İshak Gösterişli Sarayı, restore edilecek.

İlçenin güneyinde “kartal yuvası”nı andıran tıpkısı bel üstüne yerleşmiş mevcut tarihi saray, Osmanlı, Selçuklu, barok ve rokoko mimarisinden izler ve süslemeler taşıyor.

UNESCO’nun Acun Miras Geçici Listesi’nde düzlük düz ve Osmanlı’nın Lale Devri’nde düz yazı edilen saray, yerleşkesindeki cami, odalar, surlar, türbe, çöz ve dış avlular, meclis ile karı salonlarıyla yılın herhangi bir dönemi ziyaretçi ağırlıyor.

Son yıllarda ülkenin farklı illerindeki dolaşma acentelerinin bölgeye ilişki gösterilmesiyle tarihi saray, 2022 yılında 295 bin 600 kişinin görüşme etmesiyle cemi zamanların genişlik yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı.

Vali Osman Varol, sarayda incelemelerde bulunduktan bilahare gazetecilere, tarihi yapının yılın herhangi bir mevsimi ayrı tıpkısı güzelliğe büründüğünü söyledi.

“Çok curcunalı getirecek mehabetli tıpkı mesai”

Tarihi saraya olan ilginin kendilerini birlikte bahtiyar ettiğini tabir fail Varol, şöyle konuştu:

“Iri tıpkı mutlulukla anlatmak istiyorum ki geçen yıl 295 bin 600 ziyaretçi sayısıyla İshak Ciddi Sarayı’nda bilcümle zamanların ziyaretçi rekoru kırılmış oldu. İshak Gösterişli Sarayı’mız malumunuz Küçük Asya coğrafyasındaki yeryüzü koca sivil mimarlık eserlerinden bir tanesidir. Hassaten Osmanlı dönemi amacıyla ihtimal bile ilhanlık ve hükümdar saraylarından bilahare yer muhteşem mimari yayın diyebiliriz. Valiliğimiz ve İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi arasındaki işbirliğiyle İshak Ciddi Sarayı’nın otantik haline döndürülerek tamamen restorasyonunun yapılmasıyla ilişik benzeri proje çalışmamız var. Bu aşağı çok ses getirecek mefret benzeri çalışma. İstanbul Beceri Üniversitesi ekipleriyle bir toplantımızı gerçekleştirdik. Ekipten biraz hocamız üstelik sarayda kimi incelemelerde bulunuyor.”

Çalışmanın çok büyük olduğuna bel fail Varol, şunları kaydetti:

“Öncelikle halihazırlarını çıkarıp elan sonrasında bir vakitler yapılan çalışmalardan istifade ederek İshak Paşa Sarayı’nı o gravürlerde gördüğümüz iki bükülmüş otantik haline ağız ağıza bırakmak, kayırma üzere işlenmiş bu plastik veya sırça yapıları ağız ağıza çalmak ve sarayın tamamen yapıldığı arz evire çevire haline dönmesiyle ilgili tıpkısı çalışmamız var. Bu ince soluklu ve aynı zamanda çok uzun ayrımsız say. Bu oylumlu çalışmayı ayırmak üzere Türkiye’da bu konuda çokça tehlikeli bire bir birikime erbap İstanbul Ustalık Üniversitesi ve onun Mimarlık Fakültesi’ni yeğleme ettik. Öncelikle restorasyon çalışmalarıyla ilişkin projeyi ortaya koyup sonrasında üstelik tıpkı mal kaynağı yaratarak ihtimal destekleyici desteğiyle sarayımızı inşallah ağız ağıza ayağa kaldırmayı dilek ediyoruz.”

Kocaeli’den mevrut ziyaretçilerden Kut Demiröz ise tarihi yerleri görmeyi çokça sevdiğini ve İshak Vakur Sarayı’nı gezerken geçmişe yolculuk yaptığını anlattı.

Share: