Zirai üretim ve ormanlara ait yasa teklifi TBMM’de

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda, zirai üretim ve ormanlara ilişik tensikat içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlandı.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, YANLIŞSIZ Fırka Kars Milletvekili Yunus Tığ başkanlığında toplandı. Komisyona, Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubeki Gizligider da katıldı. Teklifin evvel imza sahipleri SELIM Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve DÜRÜST Fırka Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, komisyona lokma tatlısı yaptı. Minsolmaz, zirai üretimin hele iklim değişikliğinden bati etkilendiğini, akıbet yıllarda gıdaya talebin artmasının üstelik doğal kaynaklar ve üretimin planlanmasını zaruri arkaç getirdiğini kaydetti. Bu nedenle kaynakların verimli kullanılması ve bu doğrultuda yasal düzenlemeler yapılmasının hem müstahsil hem birlikte üretimin korunması açısından elzem olduğunu söyledi.

Tarımın, milli düzenlilik meselesi olduğunu belirten SELIM Fırka’li Minsolmaz, gıda ve ekincilik alanında Türkiye üzere risk teşkil eden sorunların ortadan kaldırılması, halkın refah seviyesinin artırılması amacıyla proje ve programların eş güdümlü olarak çalıştırılması gerektiğini vurguladı. Minsolmaz, teklifin merhem deli dolu amaçlı kendir üretimine ilişkin aranjman içerdiğini, zirai üretimin planlanması için üstelik Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan istihsal öncesi izin alınmasını, sözleşmeli istihsal modelinin üreticiler lehine geliştirilerek yaygınlaştırılmasını, aylak küsurat ekincilik arazilerinin kiralanarak üretime kazandırılması, çiftçilere elan yaygın destek sistemlerinin oluşturulmasının birlikte atlama beygiri yarışları ve ormanla ilişik düzenlemelerin olduğunu aktardı.YANLIŞSIZ Tümen’li Şeker Hastalığı ise orman alanlarına izinsiz dökülen hafriyatlarla ilgili ağırlaştırılmış cezalar getirileceğine ilgi çekti. Şeker Hastalığı, teklifte orman köylerinde ormanlarda çalışanların sigortalı olmasına ilişkin birlikte ilave desteklerin öngörüldüğünü söyledi.’ÜRETİMİN PLANLANMASI ZORUNLULUK’Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Gizligider, tarım ve orman sektörünü kullanılmamış aynı vizyonla geleceğe hazırlamaya hız ettiklerini kaydederek, “2050 yılında kullanılabilir akarsu potansiyeli bir nice etken sebebiyle yüzde 25 azalacak. Almanak akarsu ihtiyacı ise yüzdelik 55 artacak. Ülkemiz, akarsu stresi altında tıpkı mevki. Suyu anne kayran tıpkısı üretim planlaması yapılması zorunluluk haline geldi. Halihazırda ülkemizde kullanılan suyun yüzde 73’ü tarımsal faaliyetlerde kullanılıyor. Üretimin planlanması artık tıpkısı zorunluluktur. Çiftçilerimizin üstelik bildirme asıl beklentisi geleceği görebilmek ve planlayabilmektir” dedi.’ÜRETİCİLER İÇİN PAZARLAMA SORUNU YARATMAYACAK’Ürün desenine akla yatkın sıfır üretim faaliyetlerinin, bugüne büyüklüğünde türlü sorunlara defa açtığına belen fail Gizligider, “Düz altı suları kullanılarak yapılan istihsal sonucunda obrukların sayısı günden güne artmakta. Depremi yaşadığımız bu günlerde tıpkısı tehlikeye ilgi iletilmek isterim. Obrukların sayısının bu kadar artması, artık iskân yerlerini de tehlikeye sokan ruzname kendisine önümüze çıkıyor. Zaman kırık hatları haritasının yanında susuzluk haritasını da yakından izlem ediyor, bu doğrultuda yıpranmamış politikalar geliştirmeye himmet ediyoruz. Bu kapsamda düzenlenen üretimi yaygınlaştıracağız. Sözleşmeli üretimi dahi yetiştirmek istiyoruz. Bu kapsamda üreticilerimiz açısından pazarlama sorunu yaratmayacak, tüketicilerimiz açısında de fahiş bedel artışlarının önüne bozmak istiyoruz. Sözleşmeli üretimin gelişmesiyle üreticilerimizin gelişigüzel yıl ‘Ürünüm acaba bu sene dünyalık edecek mi’ sorusuna bundan sonra son atfetmek istiyoruz” diye konuştu.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelere devam ediliyor.

Share: