Zelenskiy: “Xi Jinping ile ahbaplık etmek istiyorum”

Ukrayna Izzet Başkanı Vladimir Zelensky, Pekin’in Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi çağrısı yapmasının ardından Çin Izzet Başkanı Xi Jinping ile benzeri araya gelmeyi istediğini söyledi.

Ukrayna Izzet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın bir numara yıl dönümü kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Ukrayna’daki savaşın siyasi çözümüne ilişkin Çin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yayımlanan 12 maddelik belgeye değinen Zelenskiy, “Bana öyle geliyor kim bu Çin’in aynı sulh planı, ayrımsız çözüm evet üstelik bir deklarasyonu değildi. Çin’in yalnız düşüncesini gösterdiğine inanıyorum. Çin’in Ukrayna için konuşmaya başlaması üstelik çok bereketli” ifadelerini kullandı. Çin’in gâh görüşlerine katılmadığını de belirten Zelenskiy, “Arsıulusal hukuka ocumak, yer bütünlüğü ve belli düzenlilik konuları söz konusu olduğu bu pozisyonlarda Çin ile gelişigüzel işlemek gerekiyor. Görevimiz, bazılarını izole etmek üzere herkesi bir araya tefhim etmek” dedi. Zelesnkiy, “Çin’in adil tıpkısı barışın yanı sıra, yani Ukrayna’nın birlikte olmasını umduğunu anlatım ederek, “Bu benim amacıyla koskocaman. Çin’in Rusya’evet cebe tedbir etmeyeceğine epey inanmak istiyorum. Bu genişlik şanlı yasakçı ve bunu göğüslemek amacıyla seçkin şeyi yapıyorum” şeklinde konuştu. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile da ahbaplık etmek istediğini vurgulayan Zelenskiy, “Ülkelerimize ve acun güvenliğine fayda sağlayacağına inanıyorum. Çin ile balaban benzeri ticaretimiz var. Iş sadece uğraş değil. Maslahat şu ki biz hesaplı ilişkileri korumakla ilgilenen ülkeleriz. Bildiğim kadarıyla Çin tarihî olarak yer bütünlüğüne imtina etmek duyuyor, bu da Rusya’yı topraklarımızdan anlamak için gelişigüzel şeyi yapması gerektiği anlamına geliyor. Çünkü egemenliğe ve yer bütünlüğüne ürkmek bundan ibarettir” dedi.

“Savaşın hoşur bitmesini istiyorum”

Ukraynalıların eksiksiz bölgeleri özgürleştirmek istediğini tamlayan Zelenskiy, “Savaşın banal bitmesini istiyorum. Çünkü barışı haddinden fazla istiyoruz” ifadelerini kullandı. “Çalışmamız gerekiyor, çünkü gelişigüzel şey Ukraynalılara tutkun” diyen Zelenskiy, “Askeri adımlar var, onlara hazırlanıyoruz. Mental olarak hazırız. Maharet kendisine hazırlanıyoruz. Silahlarla, tugaylarının oluşumuyla alelhusus farklı kategorilerde ve farklı nitelikteki atak tugaylarıyla hazırlanıyoruz. Yemeden Içmeden Ukrayna’dahi değil, başka talih topraklarında da. Zira ayrımlı türde silahlar var ve buna hazır olmamız gerekiyor. Umum Ukraynalılar ve ortaklarımız, hayat dolu ve temas halinde olursa galebe mübrem yerine Ukrayna’nındır” şeklinde konuştu. Zelenskiy, “Zafer olacağına eminim. Evet, bu sene siftinlik istiyorum. Bunun amacıyla değme şeye sahibiz” dedi. – KİEV

Share: