‘Zafer Yolu’ kafilesi, tarihi yol üzere yola artık

İZMİR’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında, Kocatepe’den İzmir’e ‘Utku ve Anma Yürüyüşü’ yapacak barhana, Afyonkarahisar’a uğurlandı. Kafileye Türk bayrağını teyit fail Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “9 Ilkgüz hoppadak İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği; Kocatepe’den başlayıp 9 Eylül’üstelik İzmir’dahi sonlanacak ‘Zafer ve Ihtifal Yürüyüşü’ üzere barhana yola bundan sonra. Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün katılımcılarını Tarihi Havagazı Fabrikası’ndan Afyonkarahisar’a uğurladı. Uğurlamada Başbuğ Bronz Soyer’e Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tendürüst İzmir fahri takımı, kafiledeki sporcular ve haddinden fazla sayıda İzmirli eşlik etti. Törende konuşan Başkan Soyer, “100 yıl önce atalarımız bu behişt vatanı bize emanet etmek amacıyla olağanüstü bire bir yengi kazandı. O galebe yolculuğu 100 yıl geçmiş başladı. Kanları, canları pahasına kazandıkları o zaferle bakir benzeri çap kuruldu, cumhuriyet altını kuruldu. Ülkemiz demokrasinin, cümle bağımsızlığın, özgürlüğün ve barışın memleketi oldu. Atalarımızla iftihar ediyoruz. Bugün gelecek nesillere yine bu nazirsiz vatanı dirilik etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu yüksek zaferin ilk adımlarını kovmak için bugün İzmir’den yola çıkıyorsunuz. Yolunuz ayan olsun, ayağınıza taş değmesin” diye konuştu.

9 Eylül’de yeniden İzmir’bile buluşacaklarını tamlayan Başkan Soyer, “9 Eylül yalnız İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur. Kullanılmamış tıpkısı devlerin, cumhuriyetin kafa tarihidir. 100 yılı kutlulamak rastgele kula şans gayrimümkün. Bizler bu nedenle çokça şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını vergi ediyoruz. O yüzden çok gururluyuz. 9 Eylül’birlikte Gündoğdu Meydanı’nda balaban ayrımsız coşkuyla kavuşmak amacıyla hepinize ferah yolculuklar diliyorum” dedi. AY YILDIZLI BAYRAĞI KAFİLEYE TESLİM ETTİBaşkan Soyer, 400 kilometrelik tarihi seyahat boyunca taşınacak ve akıbet durağı 9 Eylül’üstelik İzmir’bile düzenlenecek halas törenleri olacak Türk bayrağını, Türkiye Alpinizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Çetin’e tasdik etti.Öte yandan Soyer bugün Afyonkarahisar’a gidip, ilk namına Balaban Hücum öncesi şanlı ordumuza kucak açan Dereçine’ye gidip, kafileyle buluşacak.Kocatepe’den başlayıp İzmir’üstelik sonlanacak Galibiyet ve Anma Yürüyüşü kapsamındaki etkinlikler, Iri Atak öncesi Türk ordusuna aguş açan Dereçine’üstelik 24 Ağustos akşamı başlayacak. Küşat Komutan Soyer, İzmir Milli Katalog Vakfı Başkanı Ali Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın mihman kendisine katılacağı ‘Barış ve Türkiye Söyleşisi’ ile yapılacak. Bire Bir akşam adlı şarkıcı Haluk Uzun birlikte hayal takanak. Dinleti sonrası yandaki Yeşilçiftlik beldesine düzenlenecek 8 kilometrelik umum yürüyüşüne katılacak kafile, geceyi da çadır kampında geçirecek.ZAFER YOLUGazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün serencam hazırlıklarını silah arkadaşlarıyla paylaştığı Şuhut Atatürk Evi’ni görüşme edecek göç, Balaban Saldırı’un tarihi yıl dönümü olan 25 Ağustos gecesi ise Çakırözü köyünden Kocatepe’ye uzanan 14 kilometrelik Yengi Yolu’nda yürüyecek. Bir yüzyıl önceki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının zafere yürüdüğü yoldan Kocatepe’ye ulaşacak göç, sabahleyin saatlerinde düzenlenecek ihtifal törenlerinden sonra İzmir’e uğurlanacak. Lisanslı alpinist, sportmen ve gönüllü gençlerden oluşan asıl üslup kafilesi ise 400 kilometrelik Zafer Yolu’nu karye ve kasabalardan bilgisiz, 14 günde İzmir’e varacak.KURTULUŞ GÜNLERİ KUTLANACAKGüzergah üzerindeki Atatürk Evi, müze ve şehitlik ziyaretlerinin ardından Dumlupınar’a yürüyecek grup, Atatürk’ün “Ordular evvel hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’da düzenlenecek etkinliklere üstelik katılacak. Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın halas günü kutlamalarına katıldıktan bilahare İzmir’e akla yatkın ilerlemeye devam edecek kafilenin serencam durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in halas törenleri olacak. Gidiş kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları hatıra toprağını üstelik Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

Kafileye merkez süresince mobil ekipleriyle lojistik bindi sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek halas ve galebe coşkusunu dolay halkıyla yaşayacak. Dinlenme Kampı akşamlarında karye halkının dahi davetli olacağı sıra söyleşileri ve çalgı aleti dinletileri düzenlenecek, çocuklara hikaye kitapları ve ‘Nutuk’ bergüzar edilecek.

Share: