Yusufeli’nde sular altında kalacak yerlerdeki sokak hayvanları tahliye ediliyor

Artvin’dahi, 22 Kasım’bile su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve HES suları altında kalacak yerlerdeki sahipsiz zooloji emniyetli bölgelere taşınıyor.

Artvin Hayvanları Doğayı İnsanları Himaye ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) koordinesinde Türkiye’nin değişik illerinden gelen gönüllüler ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Daire Başkanlığı, Yusufeli Belediyesi ve kasaba belediyelerden ekipler, sahipsiz hayvanların tahliyesi amacıyla kısaca 3 hafta geçmiş çalışma başlattı.

Aralarında görev paylaşımı yaparak devir süresince boşaltılmış köyleri gezerek geride hayvan kalmamasına ilgi fail ekipler, bugüne kadar 500’e andıran kedi ve köpeği emin bölgelere götürdü.

Yürütülen çalışmaları eş güdümlü fail HAYDİKO Umumi Heyet Üyesi Mısır Yasemini Yılmaz, AA muhabirine, DSİ 26. Kesim Müdürlüğünden aldıkları bilgiler dahilinde önce sular altında kalacak bölgeler rüçhan doğmak için riskli bölgelerden hayvanları alıp sağlık hizmeti gereksinimi olanları iyileştirme merkezine getirdiklerini, metin hayvanları dahi yeni iskân adına saldıklarını ve oradaki beslenmelerini sağladıklarını söyledi.

Hayvanların boşaltma çalışmasında kendilerine Türkiye’nin farklı yerlerinden haddinden fazla sayıda gönüllünün bindi olduğunu tamlayan Yılmayan, yardım sunanlara teşekkür etti.

Yılmaz, heybet, gönüllüler, sivil topluluk kuruluşları ve belediyelerin destekleriyle bu süreci yönetmeye bitmeme ettiklerini kaydederek, özel sektörden de maddesel ve manevi bindi beklediklerini dile getirdi.

DSİ’nin sokak hayvanları için yaptığı kulübeleri en güdük sürede bitirip teslim edeceğini nâkil Yılmayan, “Böylelikle sular altında kalacak yerlerdeki sokak hayvanları artık bakir iskân yerlerindeki dirim alanlarında hayatlarını sürdürecek.” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinden baytar doktor Tarık Yavuz ise hakeza bir çalışmanın parçası oldukları amacıyla bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

“Çalışmalarımız çıktı dahi devam edecek”

Erken akarsu altında kalacak bölgeleri riskli bölge adına değerlendirerek hızlı şekilde tahliyelere bitmeme ettiklerini tamlayan Gürbüz, şöyle konuştu:

“Sular altında kalacak bölgelerde 1000’e mail iyesiz efsanevi olduğunu belirleme ettik. Bu canlarımızdan 500’e yakınını hayvansever derneklerle yer belediyelerin destekleriyle üç haftalık süreçte boşaltma ettik ve emniyetli bölgeye taşıdık. Ayrımsız o büyüklüğünde daha var amma önceliğimiz yavrularımız ve bölgeden kişi başına uzaklaşamayacak canlarımız. Çalışmalarımız imdi da bitmeme edecek.”

İstanbul’dan gelen gönüllülerden Burak Ayvaz Yara üstelik sokaktaki canlara tıpkı zeval gelmemesi üzere var güçleriyle çalıştıklarını anlatım ederek, “Şu an gelişmemiş biz devir sonraları sular altında kalacak Yeniköy köyündeyiz. Köyü yeniden başa dolaşarak ‘Hayvan eskimiş mı?’ diye taharri ediyoruz. Geride yegâne tek birlikte birey bırakmak istemiyoruz.” diyerek konuştu.

Share: