Yusufeli’nde akarsu altında kalacak köyde çevrik durumdaki kapik botla kurtarıldı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde akarsu altında kalacak köyde çevrili durumdaki köpek, botla ulaşım sağlayan ekiplerce kurtarıldı.

İlçedeki Yusufeli Barajı ve HES’te baraj kapaklarının kapatılarak 22 Kasım’da akarsu tutmaya başlanmasının arkası sıra su düzeyi değme dönme yükselmeye devam ediyor.

Su altında kalmaya başlayan ilk yerleşme yeri olan Irmakyanı köyünde benzeri köpeğin mahsur durumda olduğu ihbar üzerine Artvin Hayvanları, Doğayı, İnsanları Himaye Derneği (HAYDİKO) üyeleri harekete geçti.

Köye karadan ulaşımı sağlayan yolların ve asma köprünün akarsu altında kalması nedeniyle arzulu benzeri ekibin kullandığı botla köye vasıl HAYDİKO gönüllüleri Burak Mert Yara, Alemdar Kamil Uyum, Nişancı Taşkesenlioğlu ve Baytar Hekim Şayan Kılınç yaklaşık 3 saatlik aynı kontrol çalışması sonucu köpeği buldu.

Bota koydukları köpeği güvenli bölgeye getiren gönüllüler, bakım ve tedavilerini yaptıktan sonra Yusufeli yıpranmamış yerleşim adına götürerek sokağa bıraktı.

Köpeğin kurtarma operasyonu, gönüllülerce telefonla pusat altına alındı.

HAYDİKO yönetim kurulu üyesi Yasemin Yılmayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısaca bir aydır, ilçede su altında kalacak bölgelerdeki sahipsiz pisik ve köpekleri toplayarak tehlikesiz bölgelere örtmek için çabalama sarfiyat ettiklerini söyledi.

Yılmayan, 750’ye mail kedi ve köpeği emin bölgelere taşıdıklarını belirterek, “Geçtiğimiz günlerde tahliyesini yaptığımız Irmakyanı köyünde ayrımsız köpeğin yatık kaldığı ve yükselen sular nedeniyle köyden çıkamadığı ihbarı konusunda yetkililerle konuşarak aynı bot ayarladık. Arkadaşlarımız botla köye giderek köpeği bulunduğu yerden aldı ve kurtardık. Tığ geride yegâne bir canlımızın dahi kalmasını istemiyoruz, bunla ilişik de canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

Share: