Yüreğir’de müsaade ve yapı müsaade belgesi elektronik ortama taşınıyor

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, inşaat ruhsatlarını ve yapı istimal müsaade belgelerini elektronik ortamda çevirmek amacıyla hazırlıklara başladıklarını açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra yıkımdan menfi etkilenen 11 ilde felaketin yaraları sarılmaya çalışılırken Yüreğir Belediyesi Adana’da ayrımsız uygulamaya imza attı. Adana Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Kolay Divan Toplantısı’nda konuşan Yüreğir Şehremini Fatih Mehmet Kocaispir, saydamlık, adalet, hesap verilebilirlik ve kategorik teftiş itibarıyla cesim tıpkı değişmeyen aldıklarını belirterek, yapım ruhsatlarını ve yapı istimal izin belgelerini elektronik ortamda atfetmek amacıyla hazırlıklara başladıklarını söyledi.

Bugüne kadar haksız mamure rantına asla müsaade etmediklerini vurgulayan Başkan Kocaispir, “Göreve geldiğimiz günden itibaren Yüreğir’de nahak bayındırlık rantına asla izin etmeyeceğimizi söyleyerek aynı duruş ortaya koymuştuk. Zaman sözümüze uymuş olmanın vicdani ve aktöresel rahatlığı içindeyiz. Fakat yaşadığımız sarsıntı bu duruşun, elan dip düzey tıpkı bakış açısı ile oylumlu tedbirler dizisine dönüşmesi gerçekliğini ortaya koydu. Gelin imarla ilişik parçalanmamış konuları boz kayran olmaktan çıkaralım” diyerek belediye başkanlarına ve divan üyelerine yeniden konuşma çağrısı yaptı.

Yekpare taraflara ‘Çalıştay’ önerisi

Bu konuda aynı çalıştay kurulmasını öneren Başkan Kocaispir, “Bilcümle belediyeler ve ilgili kurumlar ayrımsız çalıştay düzenleyelim, ilişkin tamam tarafları nida edelim. Tarım alanlarının bayındırlık ve iskana açılmaması, zemin etütlerinin titizlikle yapılması, yapım esnasında uygulamaların cimri denetlenmesi, çatı denetim firmalarının denetlenmesi, standart iş yapış biçimlerinin belirlenmesi ve çoklu denetleme mekanizması kurulması yönünde hep bu arada yeknesak ayrımsız uygulama yapalım. Ortak bire bir bellek üretelim ve imdi Adana’da temas müteahhit inşaat cevaz başvurusunu elektronik ortamda yapsın. Denetlenebilir slayt bire bir proses işlesin. Parçalanmamış kayıtlar tutulsun ve sonunda tek kimesne zehap altında kalmasın. Gelişigüzel husus hak yolu ve hak çerçevesinde ilerlesin. Adana belediyeleri ve meclisleri yeryüzü beribenzer bire bir zan altında kalmasın. Olayı kökten çözelim” diye konuştu.

Zelzele felaketinde hayatını kaybedenlere Tanrı’tan yağmur, yaralılara müstacel şifalar dileyen Başkan Kocaispir, konuşmasını “Tanrı, bize bire bir henüz böyle bire bir felaket yaşatmasın” diyerek tamamladı. – ADANA

Share: