Yunanistan’daki tren kazasının arkası sıra Enfrastrüktür ve Eriştirme Bakanı Karamanlis ricat etti

Yunanistan’da 36 kişinin hayatını kaybettiği şimendifer kazasının ardından Enfrastrüktür ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, ricat ederek, “Buna siyasal ağırbaşlılık denir” dedi.
Yunanistan’da 36 kişinin hayatını kaybettiği katar kazasının peşi sıra Altyapı ve Eriştirme Bakanı Kostas Karamanlis, incizap etti. Karamanlis yaptığı açıklamada, “Bu büyüklüğünde trajik tıpkısı husus olduğunda, beklemek ve tek incelmemiş gibi kalkmak imkansız. Buna siyasi yüklülük denir. Bu nedenle Enfrastrüktür ve Ulaştırma Bakanı adına istifamı ilan ediyorum” dedi. Hayatını kaybedenlerin anısına tevakki etmek belirtmek amacıyla istifa ettiğini tamlayan Karamanlis, Palikarya devletinin ve siyasal sisteminin güneş süresince yaptığı hataların sorumluluğunu üstlendiğini aktararak, “Bildirme koyu üzüntülerimi ve kurbanların ailelerine desteğimi ifade ediyorum” dedi.
Larissa’daki şimendifer istasyonu müdürü gözaltına alındı
Yunan polisi marifetiyle yapılan açıklamada ise, Larissa kentindeki tren istasyonu müdürünün şimendifer kazasıyla ilişkin gözaltına alındığı anlatım edildi. Yunanistan Polis Güçleri Sözcüsü Constantia Dimoglidou yaptığı açıklamada, 59 yaşındaki şüphelinin muvakkat treni ile angarya treninin çarpışmasıyla ait yürütülen civar sormaca kapsamında Larissa Polis Güçleri Departmanı vasıtasıyla gözaltına alındığını ve bilge karşısına çıkarılacağını belirtti.
Tren kazası
Atina’dan Selanik’e revan muvakkat treni, Larissa kentinin kuzeyinde kayran düzlük Tempi bölgesinde yük treni ile mir kafaya çarpışması sonucu 36 can hayatını kaybetti. Kazada, bulaşıcı treninin birinci ve ikinci vagonu çarpışmanın şiddetiyle ağız ağıza ezilirken, üçüncü vagonu ise raydan artık. Demiryolu şirketi Hellenic Train verilerine göre, kazada muvakkat treninde 342 bulaşıcı ve 10 mürettebat, yük treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu. Yaya trenindekilerin çoğunun ise öğrencilerden oluştuğu belirtildi. İki trenin çarpışmadan önceki “kilometrelerce” bir model üstünde birbirine makul tempo halinde olduğu aktarıldı. Çarpışmanın nedeni elan bilinmezken, olayla ilgilendiren başlatılan sormaca sürüyor. – ATİNA

Share: