Yozgat protokolü, sarsıntı simülasyon tırında 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıyı deneyimledi

Yozgat’ta Facia ve Acil Format Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) hareket simülasyonu tırını musahabe eden protokol üyeleri, 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıyı deneyimledi.

AFAD vasıtasıyla kente gönderilen ve deprem benzetim tırında, zelzele farkındalığı tesis etmek üzere vatandaşlara eğitim bilimi verilmeye başlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki simülasyon tırını musahabe fail Vali Işıklı Polat, MHP Yozgat Mebus İbrahim Ethem Sedef Hastalığı, Belediye Reisi Büyüklük Köse, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Bitirmiş Söz Komutanı Miralay Halil Başer ve kat müdürleri, AFAD uzmanlarından vukuf aldı.

İl protokolü, henüz sonra 7,6 büyüklüğündeki depremi deneyimledi. Ilbay Polat ve beraberindekiler 45 saniye süren depremde, masaların yanına çömelerek sarsıntının geçmesini bekledi.

Polat, peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, verilen eğitimden kıran AFAD ekiplerine teşekkür etti.

Dünyanın tek durumunda zelzele ve kıyamet olmaması temennisinde kâin Polat, “Heybet adına, ulus yerine afetlere mücehhez olmamız lazım. 1999 depremini yaşamış bire bir ailenin çocuğu kendisine üstelik söylüyorum. ‘Nerede bu devlet’ anlayışından ‘şükürler olsun, Cenabıhak devletimize, milletimize arızalanma vermesin’ anlayışına döndük. Her makule afet anında devletimizin, tüm gelgel ve kuruluşlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, afet takkadak fenomen yerine hangi kadar çabuk ulaştığını hepimiz son yıllarda görüyoruz. Rabbim devletimize arıza vermesin.” dedi.

Çelik, zelzele simülasyon tırının, farkındalık rekzetmek üzere tıpkı hafta halkın sarsıntı anını deneyimlemesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

Share: