Yeşilçam Oyuncusu Şanlı Güney Memat Etti

Yeşilçam filmlerinde canlandığını dokunaklı herif karakterleri ile maruf mahirane aktör Yüce Cenup, 66 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun süredir KOAH hastası olan, üç bölüm geçmiş soluk darlığı nedeni ile hastaneye kaldırılan 66 yaşındaki Ulu Cenup, hayatını kaybetti. Yeşilçam filmlerinde sahn verdiği dağ karakterlerle hafızalara kazınan oyuncunun ahiret yolculuğu haberini, gürültülü sanatçısı ve yazar Onur Akay, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla duyurdu.

ALİ CENUP KİMDİR

Şanlıurfa Siverek’te 1 Ev 1956 yılında dünyaya mevrut Ulu Güney, 9 yaşında İzmir’e gitti ve bu seyahat onun hayata cebin genişlik balaban yolculuğu oldu. İzmir’bile simit satan, fabrikalarda etkin ve nakliyat işi dahi işleyen Cenup, Yılmayan Güney’in bakışları ve gürültülü tonundan haddinden fazla etkilenerek sinemaya heves verdi. 1972 yılında fotoroman senaristliği eden Cenup, 1973 yılında da sinemaya girişim attı. 1977 yılında ise yapımcılığa soyunan Güney, kısa sürede İstanbul Yeşilçam’bile nam yaptı. Yönetmen Remzi Aydınlık Jöntürk aracılığıyla sinemaya kazandırılan Mehabetli Güney, daha sonraları direktör Natuk Baytan ile tanıştı ve 20 filmde apansızın görk aldı. 30-40 büyüklüğünde filmde birlikte yapım amirliği, yönetmen asistanlığı fail yırtıkça aktör, zehir rollerle Türkiye genelinde ad yaptı. Oyuncu, 1988’de Alman yapımı ayrımsız dizi film sebebiyle tıpkı eş sahibi oldu. 1990’lı yıllarda “Vefasız Evlat'” ve “İstanbul-Paris” üzere tiyatro oyunlarında de lüks düz ve henüz bilahare İstanbul Yeşilçam Tiyatrosu’nu kuran Cenup, okullarda seyyah seyir yaparak minik yüreklere oyun aşkını yöneltmek için çabaladı. Münir Özkul ilkin atılmak üzere haddinden fazla sayıda söylence aktör ile müşteri karşısına sabık Uca Güney, ‘Yağmurlu Gecede Gülperi’ (2015), ‘Pişt’ (2014), ‘Korkma’ (2012), ‘Gece Yolcuları Recep ile Selena’ (2012) ve ‘Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman’ (2012) üzere yapımlarda afi aldı. Aktör, paradigma ve televizyon filmlerinin birlikte aranan isimleri arasına girdi.

Share: