Yeni yavru, hane sahibi olmakta zorlanıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Acun ekonomisinde yaşanan inatçı gelişmelere hane fiyatlarında yaşanan artış birlikte eklenince eskimemiş sulp, familya sahibi olmakta oldukça zorlanıyor. Bunun yalınç bir nedeni var: satın alma gücü.

Binyıl kuşağı kendisine birlikte aşina Y kuşağı (26-41 yaş arası) ve Z kuşağına ilişik eşhas (18-25 yaş arası) gelişigüzel ne büyüklüğünde aile sahibi tutmak isteseler üstelik bunu başarabilecek mübayaa güçleri bulunmuyor. Mart ayında yayınlanan ve New York merkezli mal şirketi Bankrate eliyle İngiltere merkezli iş araştırma şirketi YouGov’a yaptırılan sormaca verilerine göre, KUL’li yetişkinlerin yüzdelik 74’ü ev sahibi olmayı Amerikalı rüyasını gerçekleştirmenin yeryüzü cesim şartı namına görüyor. Ankete katılanlar ortada Amerikalı rüyasını başka şekilde tanımlayanlar dahi bulunuyor. Buna bakarak, katılımcıların yüzdelik 66’sı tekaüt olma şansını, yüzde 60’ı liyakatli benzeri kariyeri ve yüzde 40’ı ise çocuk sahibi olmayı bu rüyayı gerçekleştirmek için bir araç olarak görüyor. Darülfünun diplomasına eş olma kriteri ise yüzde 35 ile serencam tam düzlük alıyor.

BENDE’li yetişkinlerin yüzde 74’ü sülale sahibi olmayı Amerikalı rüyasını gerçekleştirmenin yeryüzü eke şartı kendisine görüyor.

 Ancak satın alma gücü ve artan ev fiyatları

Anketin detaylarına inildiğinde, Y kuşağına ilişkin kişilerin yüzdelik 65 ile eş sahibi olmayı sunu muhteşem kriter saydıkları görülüyor. Bu çap Z kuşağı amacıyla ise yüzdelik 59. 1.397’si eş sahibi almak üzere 2.529 kişiyle yapılan ankette, elan sülale sahibi olmayanların üçte ikisi, ev sahibi olamamalarının altında yatan bozukluk olarak satın alınabilirliği gösteriyor. Z kuşağı, gelirinin aynı ev satın almak için yeterince erdemli olmadığını belirtirken, Y kuşağı ise mütezayit familya fiyatlarını anne hastalık kendisine görüyor. Cnbc.com’dan Tom Huddleston Jr.’ın haberine bakarak anket sonuçları, çoğu insanın şayet ödeyebilme güçleri olsa, elan çok eş satın almayı yeğleme edeceklerini gösteriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Bankrate Temel Analisti Greg McBride dahi, aile sahibi olmayanların yurt gelir ve faziletkâr eş fiyatlarını ocak sahibi olmanın önündeki yeryüzü büyük engeller kendisine gördüklerini belirtiyor.

Hane piyasasında yüzdelik 34’lük artım

Gelişmelere bakıldığında, ABD’bile hele akıbet iki yılda ev piyasasında fiyatların oldukça yükseldiği gözleniyor. Pandeminin başlangıcından bu yana averaj yüzde 34’lük aynı artışın gerçekleştiği basamak piyasası, son zamanlarda ise yavaşlama belirtileri gösteriyor. Fakat öğrencilerin efdal namus borcu yükleri ve hisse senedi gücü piyasasındaki baskılanmış ücretler, kullanılmamış çocuk özellikle atılmak için bir nice birey amacıyla eş sahibi olmanın her an zorlaştığı anlamına geliyor. Ankete bakarak Z kuşağının yüzde 75’i ve Y kuşağının yüzde 69’u aynı ocak sahibi olabilmek amacıyla elan akıllıca pahalı evlerin bulunduğu eyaletlere taşınmayı dahi düşünüyor.

Share: