Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve duygu hastalıklarına cebin koruyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve duygu hastalıklarına alın koruyor

SİVAS – Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve sofralardan nakıs olmayan karpuz, kansere ve kalp hastalıklarına alın korurken şeker hastalığı hastalarında mahsus oranda tüketebilecekleri yaz meyveleri arasında vadi alıyor.

Yüzde doksanı sudan oluşan ve yaz aylarında sofralardan noksan sıfır karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde kâin likopen bileşiği sayesinde vücutta hücre sağlığının korunmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayıcı karpuz, kansere ve ihtisas hastalıklarına alın sunma eke tabii koruyucular beyninde düz alıyor. Tezgahlardaki yerini kilosu 2 liradan kayran lamba karpuzu halkın okkalı ilgisini görüyor. Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan şeker hastalarının de günde üç üçgen şerha, tahminî 200 gram karpuz tüketebileceklerini söyledi.

“Kansere ve ruh hastalıklarına cebin korur”

Karpuzun A ve C vitamini itibarıyla zengin olduğunu tamlayan Diyetisyen Cansu Arslan, “Yaz aylarında sofralarımızda sık sık kayran verdiğimiz aynı meyve olan lamba karpuzu içerisindeki vitaminler, mineraller, çor oluşumunu yasaklayıcı biyoaktif bileşenler sayesinde sağlığımız üzere civar plana çıkıyor. Karpuzun A vitamini ve C vitamini içeriği yüksektir. Hastalıklara karşı korur, eğin defans sistemlerini kuvvetlendirir. İçerisindeki Potasyum koku basıncını düzenlemeye ve vücudun sıvı dengesini korumaya koruyucu olur. Yunak havalarda ter, hacet tarafından likit kaybı artan vücudumuz üzere bu bekçi önemlidir. Al mülevven iç bölük dallı güllü tıpkı antioksidan olan Likopen bileşiğinden zengindir. Likopen göze sağlığının korunmasında, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Bire Bir zamanda vücuda hasar veren ve erken yaşlanmaya etken olan erkin radikalleri işsiz hale getirerek kansere, duygu hastalıklarına alın korur, elan gailesiz görünümlü ayrımsız ten sağlar.” şeklinde konuştu.

“Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya apotr oluyor”

Yapısındaki aminoasit diziliminin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya havari olduğunu tamlayan Aslan, ” Karpuz bir zamanda katıksız tıpkı diüretiktir, vücuttan ödemlerin uzaklaştırılmasında dahi etkilidir. Lamba Karpuzu çekirdekleri üstelik içindeki bileşikler sayesinde nefes basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine koruyucu evet. Lamba Karpuzu yüzdelik 90′ ı sudan oluşan tıpkısı ürün olsa da glisemik indeksi faziletli bire bir meyvedir. Ancak bu şeker hastalarının tüketmesi amacıyla engel değildir. Zaman içerisinde tıpkı detaylı kamer tike ya üstelik 3 üçgen epizot, 200 gr lamba karpuzu tüketilebilir. Geç saatte tüketmemek ve miktarı abartmamak burada önemlidir. Tam bu ilkeleri dikkate alarak beslenmemizde karpuza vadi verilebilir.” dedi.Share: