Yapı atölyesindeki cinayete ilişik yeni detaylar ortaya artık

Oluşum atölyesindeki cinayete ilişik eskimemiş detaylar ortaya daha çok

Oluşum atölyesinde cinayet işlemişti, niyet kayıtları ortaya daha çok

Cinayetten 45 zaman geçmiş “Pes girmek namevcut, yalçın duracağız” demiş

KOCAELİ – Kocaeli’birlikte Çare Partisi Haliç İlçe Başkan Yardımcısı Çekişme Taş’ın dokuma atölyesinde silahla vurularak öldürülmesine ilişik tutuklanan şüphelinin mesaj kayıtları ortaya daha çok. Şüphelinin, olaydan 1 ay önce abisine, “Abi uzatmadan söylüyorum, Uğraş’ı vurmaya gidiyorum. Çoluğum çocuğum sana emanet” şeklinde mesaj attığı, abisinin ise şahsı sakinleştirmeye çalıştığı belirleme edildi. Bu nöbet şüphelinin, cinayetten tahminî 45 dakika ilk başka birine attığı mesajda Uğraş Taş’a kalay ederek, “Pes söylemek yok, yalman duracağız” dediği ortaya artık.

Güney Mahallesi Fatih Caddesi’nde bulunan tekstil atölyesinde 21 Ilkgüz 2022 tarihinde meydana gelen olayda, F.C. (29), ağabeyi R.C. ile birlikte, aralarında adavet bulunan Savaş Taş’ın aksiyon yerine gelmiş, taraflar ortada sâdır tartışmada Savaş Taş silahla vurularak yoğun yaralanmıştı. ILAÇ Partisi Haliç İlçe Başbuğ Yardımcısı olduğu öğrenilen makine mühendisi Uğraş Taş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. F.C. ve ağabeyi R.C. polis ekipleri vasıtasıyla gözaltına münfail, F.C. tutuklanırken, ağabeyi R.C. ise adli taharri üzere azade bırakılmıştı.

Çarpışma Taş’ın yapılan otopsisinde seçkin iki bacağından, sol kol ve sırtından vurulduğu, karnına ise bayıltıcı nitelikte 2 mermi kullanılmış ettiği tayin edildi.

Yeni detaylar

Cinayete ilişkin ifadeler ve telefon mesajlaşmaları ortaya bundan sonra. Cenk Taş’ın eşi P.T.’nin ifadesinde, “Tahminî iki yıl geçmiş R.C., gelişim yerimizi arayarak, hareket görüşmesi yaptı ve ellik peyda etmek istediğini söyledi. İş yerimize geldi, eşimle görüştü. R.C. evvel gelişinde yalnızdı, sonrasında ise kardeşi F.C. ile çok kez aksiyon yerimize geldiler. Eldiven üretimi fayrap etmek için eşimle anlaştılar. Benim eşim Çarpışma, bu hareket namına ortak değildi, elden aksiyon yerlerindeki makinelerin kurulumlarını yaptı çünkü bu makineleri eşim kendisi üretmişti. Makineleri kurduktan bilahare inşaat eldiveni üretimi yapacak halde konfirmasyon etti. Antrparantez üretimin nasıl yapılacağını dahi R.C.’ye gösterdi” dedi.

Şahıslar ile ailece görüştüklerini belirten P.T., “Kendileriyle çokça samimiydik. Birbirimize ailecek misafirliğe giderdik. Hatta ana ve babaları dahi bize dirimsel giderlerdi. Aramız gayet iyiydi, huzursuzluk yoktu” diye konuştu.

“Bu makinelerin liyakatsiz olmadığını, derkenar ikinci el olduklarını tayin ettik”

F.C.’nin abisi R.C. üstelik ifadesinde, eldiven üretimi düzenlemek amacıyla fabrika bina etmek için Çarpışma Taş ile iletişime geçtiklerini söyleyerek, “Makineler kuruldu ve gelişim yapmaya başladık. Bu makinelerin başarısız olmadığını, kullanılmış ikinci halk olduklarını tespit ettik. Bunun üzerine Savaş Taş’ı aradım ve kendisine söyledim. Muvaffakiyetsiz olduğunu söyleyerek bizi yalanladı. Bellik ile iletişime geçtim. Firma bana, makine modellerinin 2019 olduğunu ve çıktı üretimini yapmadıklarını söyledi. Ben baştan Çarpışma’ı aradım, bize illet yalan söylediğini hıfzetmek istedim amma Cidal beni savuşturdu. Kul bu makineleri dümbelek almasını istedim, geri almadı. Bu posta bize, ‘Ben size fırın kuracağım’ dedi ancak fırın içinde Savaş bizi iki ay kadar oyaladı. Memlekette tanınan bire bir karı olduğumuz için fabrikayı kurmamız geciktiğinden topluluk içinde rencide olmaya başladık. Bambaşka bir ilde yaşadığım amacıyla Cenk ile telefonla iletişim kurmaya çalıştım. Fırın kurulumu bile geciktiği için bazı bazı tartışmalar yaşadık” şeklinde konuştu.

“Bu silahın nereden ve ne şekilde çıktığını bilmiyorum”

Görüngü haset Kavga Taş ile temas etmek amacıyla aksiyon namına gittiklerini söyleyen R.C., “Uğraş’ın hareket durumunda olduğunu gördük, selam verip arzu geçtik. Ego daha çok makinelerin bizi yorduğunu, çözüm bulunması gerektiğini söyledim. ‘Biz senin yüzünden çöp tenekesi olduk’ dedim ancak Cenk umursamaz bire bir tavırla bizi dinliyordu. Gülerek, ‘Sizinle uğraşamam’ dedi. Sesimi yükseltmem konusunda o üstelik sesini yükseltti. Bu tam kardeşim F. ile aralarında namzet ağız dalaşı çıktı. Patırtı oldu. İkisini aralamaya çalıştığım tam Uğraş bana print attı. Eşi geldi, ‘Ayıp oluyor’ dedi. Bende ona, ‘Sen Cidal abiyi tut, kardeşimi alıp gideceğim’ dedi. Gine arbede oldu. Birlik gitmeye hazırlanırken silah sesi duydum. Bu silahın nereden ve hangi şekilde çıktığını bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“Ben onun yaralandığını anlamadım”

Acımasız zanlısı F.C. ise “Olay günü makineleri izansız alması Savaş Taş’ın yanına gittik. Cidal’ın bize sattığı ayıplı mallar yüzünden ticari bastırık yaşadığımızı ifade etmek istedik. Abim ile gittim, Uğraş bizi odasına buyur etti. ‘Ben istihsal yapamıyorum, makineleri geri al’ dedim. Bunun konusunda Çarpışma sinirlendi, ‘Defolun gidin, sizinle uğraşamam. Siz kimsiniz buraya geldiniz’ dedi. Makineleri düşüncesiz ahzetmek zorunda olduğunu söyledim, bu konuşmaların arkası sıra ‘Abi biz gidiyoruz, sende bu makinelerini topla götür’ dedim. Bunun konusunda Çekişme benim sol omuzuma vurdu, sövme etti. O bana küfür edince köle ona baskı attım. O dahi bana zor atmaya çalıştı. Abim araya girerek bizi ayırmaya çalıştı. İş durumunda kestirmece 10 etkin vardı, onlarda araya girdi. Abim üstelik beni götürmeye çalıştı. Abim aracın çoban koltuğunda, ben ise yanındayım. Çarpışma benim bulunduğum tarafa yaklaşarak, ‘Seni mahvedeceğim, öldüreceğim’ üzere şeyler söyledi, küfürler etti. Bu küfürleri duyunca kul tabancamı alarak indim. Savaş bana başlamak amacıyla adım yaptı, kul korkutmak için tasavvur gözetmeksizin hisse senedi yerinin camlarına akıllıca dokunaklı almak istedim. Cidal de gelişim namına akıllıca koşmaya başladı. Köle kapıya akıllıcasına yöneldim. Tekrar bana kalay ediyordu, köle Cidal’ın bulunduğu duvara doğru korkutmak amacıyla iki ahali dağ ettim. Ego yara ettikten sonradan Cenk kendini yere attı amma ego onun yaralandığını anlamadım” dedi.

“Çekişme’ı vurmaya gidiyorum”

Şüphelilerin telefon kayıtlarında yapılan incelemelerde ise ara sıra mesajlar ortaya bundan sonra. Olaydan tahminî 1 kamer ilk katil zanlısı F.C.’nin abisi R.C.’ye, “Abi uzatmadan söylüyorum, Kavga’ı vurmaya gidiyorum. Çoluğum çocuğum sana hayat” şeklinde sıkıntı attığı, R.C.’nin ise mesaja, “Bulunmayan oğlum sayıklama” şeklinde yanıt verdiği tayin edildi. Bu konuşmadan 25 çağ bilahare ise F.C.’nin gine ağabeyine attığı mesajda, “Kavga’ı arama, anlamasın” dediği ortaya daha çok.

“Pes söylemek namevcut, yalman duracağız”

Cenk Taş’ın öldürülmesinden yaklaşık 45 an geçmiş A.C. isimli şahısla mesajlaşan F.C.’nin Savaş Taş’a sövme ederek, “Pes gelmek yok, sert duracağız” dediği, A.C.’nin ise buna “Hepsi olacak” şeklinde bedel verdiği tayin edildi.

Öte yandan, olaydan bir süre önce F.C.’nin ahbaplık etmek amacıyla sonsuz Çekişme Taş’ı aradığı ve ulaşamadığı, Cidal Taş’ın ise F.C.’ye “Elverişli değilim, sonradan görüşelim” şeklinde mesajlar attığı ancak çağrılara hiçbir antlaşma dönmediği öğrenildi.

Share: