YANLIŞSIZ Parti’li Veysel Eroğlu, Yer Sarsıntısı Araştırı Komisyonu Başkanlığına seçildi Açıklaması

AK Fırka Afyonkarahisar Saylav Veysel Eroğlu, Deprem Araştırı Komisyonu Başkanlığına seçildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarının bilcümle yönleriyle araştırılması, depreme mukavim yapı stokunun oluşturulması ve kentsel dönüşüm uygulamalarının etkinliğinin artırılması amacıyla alınması müstelzim tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Divan Araştırı Komisyonu geçmiş toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, komisyonun başkanlığına DOĞRU Fırka Afyonkarahisar Saylav Veysel Eroğlu seçildi. Komisyonda, SELIM Parti Sakarya Saylav Recep Uncuoğlu encümen başkanvekili, AK Fırka Ankara Milletvekili Zeynep Nasip encümen sözcüsü, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Yol Aycan ise katip organ yerine belirlendi.

Eroğlu, komisyon başkanı adına seçilmesinin peşi sıra yaptığı konuşmada, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara evgin felah dileğinde bulundu.

Depremin 11 ilde kez açtığı yıkımın haddinden fazla iri olduğuna meni eden Eroğlu, bu illerde 300 binden fazla binanın bir iki, mutedil ve bunaltıcı hasarlı olduğunu söyledi.

Eroğlu, hasarlı binaların yüzdelik 97’sinin 1999 zelzele yönetmeliğinden önceki yapılan binalar olduğunu vurgulayarak, “Sonuç yaşadığımız depremlerde üstelik bir defa henüz gördük kim, devlet kendisine depremler üzerine çok köklü kararlar almamız ve alınan bu kararları kelimesi kelimesine uygulamamız gerekmekte. Muhtemel Marmara depremini da göz uğrunda bulundurduğumuzda kaybedecek tek ayrımsız dakikamız bile yok.” dedi.

“Depreme mukavim şehirler inşa etmek üzere tıpkı gösteri planı hazırlanması gerekiyor”

Bu noktada kurulan komisyona çokça şişman amal düştüğünü belirten Eroğlu, komisyonun yapacağı himmet ve ortaya koyacağı raporla, depremler noktasında Türkiye’ye ayrımsız posta haritası çıkartacağını söyledi.

Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yapılacak çalışmalarla depreme mukavim şehirler inşa etmek üzere bir eylem planı hazırlanması gerekmekte. Yapılacak çalışmaları, deprem öncesi çalışmalar, yer sarsıntısı esnası ve depremden sonraları kıran yönetimi ile ait icraat girmek için üç temel antet altında toplamımız gerektiği kanaatindeyim. Ülkemiz facia yönetimi noktasında oldukça tecrübeli ve muvaffakiyetli icraat yapmakta. Ancak tığ afetten ahir dönemin yönetiminden feyiz, afetlerden yer bir iki derecede çarpılmak üzere facia öncesi çalışmalara henüz çok ehemmiyet vermeliyiz. Yani depreme dayanabilen binalar inşa etmeliyiz.

Bütün illerde depreme dayanabilen şehirler bina etmek için lüzumlu eylem planları hazırlanmalı. Bunu muvaffak olmak için da muammer olduğumuz bu akıbet depremleri çokça mebzul tahlil etmemiz gerekmekte. Hem şehirlerimizin kurulduğu zeminleri hem yapılarda geçer yapım malzemelerinin kalitesini hem de inşaatların imal tekniğini mufassal incelememiz gerekmekte. Eğer bugüne kadar yapılan kâh günah ve noksanlıkları birlik manasıyla göremez ve belirleme edemezsek, bundan sonrası üzere de müstelzim dersleri tarh noktasında sakim kalırız.”

Binaların yapımında Malezya örneği

Depremden etkilenen illerde yaptığı araştırma ve araştırmalar neticesinde yapılması müstelzim çalışmaları bile anlatan Eroğlu, deprem mevzuatının baştan değerlendirilmesinin kayıt olduğunu vurguladı.

Eroğlu, yapı amacıyla müsaade alındıktan bilahare söz konusu yapıda tadilat yapıldığını tabir ederek, “Yapıda fark yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi gerekir. Araçlar için iki yılda bir tetkik yapılıyorsa binalarda dahi benzer denetimlerin yapılması lazım.” dedi.

İnşaat usta ve kalfalarının eğitilerek şehadetname verilmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Malezya’de öyle tıpkı bütün var ki, tek kalıpçı, tesisatçı, betoncu şehadetname almadan orada çalışamıyor. Bu sisteme başlanması gerekiyor.” diye konuştu.

Eroğlu, Zelzele ve Kentsel Tahavvül Fen Kurulu’nun bile kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Komisyon, yarın saat 14.00’bile toplanacak.

Share: