Yalova’da şehre inen vahşi Yörük hayvanları film üzere operasyonlarla yakalanıyor

Yalova’nın Termal ilçesindeki ormanda popülasyonları acul ayrımsız şekilde artarak avare kalan Yörük kocabaş hayvanları film sahnelerini aratmayan operasyonlarla yakalanıyor.

1800’lü yıllarda Termal ilçesine gelerek ormanlık alana yerleşen Yörükler, yanlarında ‘boz ırk’ cinsi büyükbaş hayvanları dahi getirmişlerdi. Yıllar süresince ormanda popülasyonları küsurat hayvanlarının ayrımsız çoğu başı gereksiz kaldı. Aşındırmak çıkarmak üzere Termal merkeze inmeye başlayan hayvan bilimi çiftçilerin yanında havza esnafına bile uymazlık vermeye başladı. 1994’ten bu yana bir nev çözüme kavuşturulamayan sıkıntıya Termal Kaymakamlığı el attı. Sorunun çözümü amacıyla şişman çaba gösteren Ilçebay Vekili Soner Erol, Yörüklerle kesim sağladı. Antant gereği ekipler ilçedeki nabekâr kocabaş hayvanları bayıltıcı enjeksiyon vurarak yakalamaya başladı. Ormanda vahşileşen hayvanları yakalama operasyonları ise filmleri aratmıyor. Yakalanan zooloji satışa sunulurken elde edilen gelirle çiftçinin zararı ödeniyor, kalan hane ise Yörük ailelerinin vezneci hesaplarına yatırılıyor.

150 mail nabekâr Yörük hayvanı var

Kaymakam Erol, konuyla ait çok sayıda şikayetin etraflı yıllardır devam ettiğini söyledi. Yörük ailelerinin kontrolünden çıkan hayvanların sürüler oluşturduğunu anlatan Erol, şöyle konuştu:

“İlçe merkezinde 150’ye yakın işsiz Yörük hayvanı var. Tığ bu hayvanların ister çiftçilerimize icap buradaki hars varlıklarına gerekse işletmelerimize, esnafımıza vermiş olduğu zararın önüne geçebilmek namına benzeri bando adımlar attık. İlk kendisine Yörük ailelerimizden yazılı beyan ahzetmek suretiyle kaza makamımızı hakem atama etmelerini istedik. Yörük ailelerinin muvafakatleri neticesinde Değer Takdir Komisyonu kurup hayvanların ortalık değerini belirledik. Akabinde bile tıpkı Komutan Komisyonu kurarak hayvanların pazara ulaştırılmasını sağladık. Bu hayvanların satışından elde edilmiş gelirlerle Rençper Esirgeme Kanunu çerçevesinde çiftçilerimizin zararlarını giderdik. Akabinde bile küsurat parayı Yörük hanesindeki vatandaşlarımız yerine açılmış hesaplara yatırmak yoluyla bu meseleyi çözdük.”

70 hayvan yakalandı

Erol, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Termal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden ekipleri beraberinde tecrübeli vatandaşlardan oluşan ekiplerin sahada hayvanları derk etmek için say yürüttüğünü söyledi. Hayvanların yabanıl olması zımnında yakalamanın da zorluğuna dikkati calip Erol şöyle konuştu:

“Şu asıl büyüklüğünde 70 kocabaş hayvanı bu şekilde yakalamış durumdayız. Çok birkaç benzeri efsanevi kaldı. Dilerim bu meseleyi tamamen halledeceğiz, kökünden çözeceğiz İnşallah. Bu zooloji bildiğimiz besi inekleri türündeki değil maalesef. Saf şartlarda zat başına çoğaldığı için vahşi pratikler sergiliyorlar. Söz Gelişi bu zooloji dağda, bayırda karışık hayvanlarıyla karşılaşıyorlar yavrularını, zat canlarını destek olmak amacıyla vahşileşmiş durumdalar. Yanlarına eş yaklaştırmıyorlar. Temas sürüde erkek ya da dişi şef oluyor. Hayvan Bilimi liderin komutlarına göre cereyan ediyorlar. Liderleri izlem ediyorlar. Bizim da rüçhan hedefimiz bu önder hayvan bilimi. Reis hayvanı zapt ettiğimiz zaman sürüyü bile arama altına alabiliyoruz.”

Erol, ormanlarda sürekli akım halinde olan hayvanların etlerinin sertliği zımnında piyasasının düşük olduğuna dikkati çekti.

Yörük hayvanları zımnında bahçesinin kötülük gördüğünü anlatan yurttaş Musa Atik ise kaymakamlığın çalışmasından mutlu olduklarını söyledi.

3 Yörük aileden 9 bireyin bulunduğu Termal dağlarında faal Hanife Sıkı, ilçe halkının kocabaş hayvanlardan şikayetçi olduğu üzere kaymakamlık vasıtasıyla hayvanlarının satıldığını söyledi. – YALOVAShare: