Yalova’da özlük sınıfında dünyada biricik tahtelbahir havuzu denize indirildi

– Yalova’da kendi sınıfında dünyada bir tane tahtelbahir havuzu denize indirildi

YALOVA – Milli Defans Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde yapılan ve kişi sınıfında dünyada yegâne olma özelliğine cemaat “3000 Tonluk Denizaltı Havuzu” düzenlenen törenle denize indirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Askeri Fabrika ve Gemilik İşletme Anonim Şirketi işbirliğiyle yapımı tamamlanan denizaltı havuzu Yalova’daki Hicri Ercili Tersanesinde düzenlenen törenle denize indirildi.

Bataklık Tersanesi Komutanlığı’nda hizmet verecek denizaltı havuzu, 28 personel ve 14 tahtelbahir nöbetçi personelininin 5 gün süresince tekmil yapmadan barınma kapasitesine ehil olacak.

Havuz, 4 dizel-elektrik üreteci ile liman dışında denizaltının hizmet tamirat faaliyetlerini yürütebilecek.

105 metre uzunluğu, 25,1 metre genişlik ve 19,95 metre yüksekliğe ehil yapının denize indirme töreninde açıklamalarda mevcut ASFAT Proje Sorumlu akarsu Bedrettin Karaçorlu, koca tıpkısı günü yaşadıklarını rapor etti.

Karaçorlu, projenin ciddi öneme ehil olduğunu dile getirdi. Karaçorlu, denizaltı havuzunun yersiz ağırlığının 4 bin titrem olduğunu rapor ederek şöyle konuştu: ,

“3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine sahip. Sair havuzlardan ayıran haddinden fazla çok özellik var. İçerdiği özellikler zımnında dünyada eksantrik bir örneği yok. Sunu cesim özelliği havuzun kendine ilgilendiren bire bir kapama sistemi olması. Hem konusunda tıpkısı çatımız var hem da başında ve sonunda giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların abuhava şartlarından müstakil adına hizmet ve onarımlarını ve gerekiyorsa bakir inşa faaliyetlerini değme gelgel koşuluna ilişkin kalmadan ika imkanı sağlıyor.”

“Semavi Yurt hedefine bizi bir aşama elan yaklaşacağını hedefliyoruz.”

Bina üzerindeki kaplamanın Avrupa standartlarında yalıtkanlığına ehil olduğunu rapor fail Karaçorlu, denizaltı havuzunun NATO standartlarına akıllıca yapıldığını belirterek, “Türk loyduyla beraber kontrol edildi. Bu havuz ayrıksı havuzlardan ayıran özelliklerden benzeri tanesi engelsiz denizlerde havuzlama kapasitesine ehil.100 nat rüzgar hızı yani erdemli benzeri rüzgar hızında dahi stabilizesinde gelişigüzel değişiklik namevcut. Ciddilik yerine Taşmak’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, azami dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 an gibi bodur benzeri sürede ulaşabiliyor. İçerisinde çok kocaman elektronik özişler sistemleri var. Bunlardan bir kaçı sefine merkezleme sistemi, reflection sistemi, akarsu altı görüntüleme sistemi. Bunların hepsi havuzlanan denizaltı ve sefine güvenliği üzere cesim olan sistemler. Bu sene içerisinde doğrulama etmeyi hedefliyoruz. Semavi Vatan hedefine bizi ayrımsız kadem henüz yaklaşacağını hedefliyoruz” diyerek konuştu.

Share: