Yalova ormanlarında yetişen tıbbi mantar türlerini araştırıyorlar

Yalova’da ormanlık alanlarda yetişen tıbbi mantar hastalığı türleriyle ilişik say başlatıldı.

Düzce Üniversitesinde doktora eğitimine devam fail tıbbi mantar uzmanı Selime Semra Erol, Türkiye’dahi tabii yetişen tıbbi mantarların ıslahat edilmesi ve biyoteknolojik yöntemlerle misel (çocuk) üretilmesi amacıyla ekibiyle mesai yapıyor.

Yalova’ya gelen Erol ve araştırmacılar, bu amaçla Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde özellikle reishi (Ganoderma lucidum) doğmak üzere ormanlardan tıbbi mantar örneklerini topladı.

Erol, AA muhabirine, dünyanın birçok bölgesinde geleneksel ve mütemmim tıpta yalan türlerinin kullanıldığını, kültürlerinin yapıldığını söyledi.

Avrupa’de hele akıbet 50 yılda mantar hastalığı toplamanın, tüketmenin ve tıbbi mantarları besin takviyesi kendisine kullanmanın çokça pop olduğunu tamlayan Erol, “Ülkemizde üstelik sonuç 20 yıldır yapılmış çok kızıl akademik çalışmalar mevcut. Mantarlara ilginin artmasıyla bu çalışmalar birlikte ivme kazandı. Alelhusus yalan yetiştiriciliği ve tıbbi mantarlara bağ arttı.” dedi.

Erol, kendisinin birlikte 5 yıldır hele tıbbi mantarlar ve mikoterapi (anadan görme ve mütemmim tıpta mantarların kullanılması) üstüne icraat yürüttüğünü dile getirdi.

Toplanan tıbbi mantarlardan doku kültürüyle tohumlar üreterek Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçladığını nâkil Erol, bu konuda değişik bölgelerde say yürüttüklerini ve sonuç olarak Yalova’evet geldiklerini söyledi.

Yoğunlaştığı türlerden reishinin ???????Türkiye’nin bir anda anında temas bölgesinde bulunduğunu belirten Erol, şöyle devam etti:

“Tıbbi mantarlar arasında yeryüzü pop olanı ve genişlik fazla akademik araştırı yapılan mantar hastalığı türümüz. Zaten Çin’in geleneksel tıbbında haddinden fazla çok kullanılan popüler mantarlardan biri. Ganoderma lucidum anif ulu yapıda. Bu nedenle tığ bunu besin yerine tüketemiyoruz. Istihlak tercihiz çay evet üstelik ekstratlar. Mantarın fruktifikasyon yapısını (şapkasını) öğüterek bozulmamış, saf haliyle dilimleyerek kurutabiliriz. Muafiyet sistemimizi güçlendirecek arz doğal şekli çaydır.”

Kabak Kafalı kuyruğu, cücük ayağı, borazan, porçini ve imparator mantarları

Selime Semra Erol, reishi dışında çokça sayıda tıbbi mantar hastalığı türünün üstelik doğada bulunduğunu, bunların genişlik önemlilerinden birinin doğada çok çok karşılaşılan iktisadi değeri faziletli akıllı kuyruğu mantarı olduğunu belirtti.

Puf mantarı türünün Çeroki yerlileri, Aztekler ve Mayalar aracılığıyla “kayran yıldızı” yerine bilindiğini, hele doğumlardan sonraları temel ve bebeğin kanamasını kaplamak üzere kullanıldığını dile getiren Erol, Avrupa mutfaklarında kebir yere ehil boru, civciv ayağı, porçini, Sezar evet de imparator mantarlarının da Türkiye’üstelik saf namına yetiştiğini aktardı.

Bu mantarların toplanarak dar dışında satıldığını vurgulayan Erol, “Son yıllarda çalışmaların artması yerel namına bildik oylumlu mantarların halk üzere sözleşme kaynağı olmasını sağladı. 2010 yılında Armutlu’da çabuk çalışmamı yaptım. Burada nadir mantar toplayıcılarımızla tanıştım ve onlar üzere önemli bir gelir kaynağı olduğunu gördüm. Bunun artmasını ümit ediyorum.” diye konuştu.Share: