Yabancıya koca yasaklansa bile göz fiyatları artar

Türkiye’dahi bölük fiyatlarındaki artma hızı Avrupa ülkelerini ikiye katladı. Yabancı ilgisiyle gelişigüzel artış bitmeme ediyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Yurt Valüasyon’nin Suret Bankası Konut Fiyat Endeksi’nden derlediği verilere göre, Türkiye genelinde 2019’un Ev ayında 436 dolar olan konutların metrekare fiyatları bu yılın gücük ay ayında 624 dolara çıktı. 4 yılda dolar bazındaki fiyat artışı yüzde 43 adına hesaplandı. Ayrımsız dönemde dolar bazlı fiyatlar İstanbul özelinde yüzdelik 30 artarak 767 dolardan 999 dolara geldi. Acun’dan Leyla İlhan’ın haberine göre, 20 bin sevimli hane alarak Türk vatandaşı oldu.

Alelhusus arzın azalması, buna karşılık maliyetlerde ve talepte görülen çoğalma emlak fiyatlarında yükselişe hastalık oldu. Fiyatların dolar bazında artışı 2021 yılından itibaren ivme kazanırken, artışlar bu yılın önceki 2 ayında da sürdü. Şubatta ev fiyatları bire bir esbak ayak tabanı bakarak Türkiye genelinde dolar bazında yüzdelik 12 artarken, tıpkı dönemde özellikle ecnebi alımlarının yüzde 10’unun gerçekleştiği İstanbul’dahi yüzdelik 13,78, Ankara’da yüzdelik 14, İzmir’bile yüzdelik 8 oranında artışlar yaşandı.

İstanbul Gayrimenkul Valüasyon (İGD) verilerine bakarak, İstanbul’un merkezi lokasyonlarda metrekare fiyatları 1.600 dolara çıkarken, ekstrem projelerde ise 3 bin dolara geldi. Departman dolar bazından en gani dönemini 2.318 dolar metrekare fiyatı ile 2016 yılında yakalamıştı. Fiyatlar ahir yıllarda düşüş eğilimine girmiş, 2019’da 1.000 dolar seviyesine büyüklüğünde gerilemişti. Bu gelişmede ev arzındaki çoğalma ve düzey seviyesindeki hayatiyet çalışkan oldu.

Konut kredisiyle ocak almak gayrimümkün

 

Türkiye hane fiyatı artışında birinci oldu

 

Share: