Yabancı öğrenciler amacıyla tanışıklık toplantısı düzenlendi

Kilis 7 Fasıla Üniversitesinde “Uluslararası Öğrenci Tanışma Toplantısı” gerçekleştirildi.

Üniversitede Arsıulusal Mektepli Topluluğu vasıtasıyla “2022-2023 Akademik Yılı Uluslararası Mektepli Tanışıklık Toplantısı”, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Aldemir ve Arsıulusal İlişkiler Ofisi personelleri Öğr. Gör. Yusuf Avar ve Öğr. Gör. Emre Baran Ak katıldı. Derinti, Aldemir, uluslararası öğrencilerin cemi öğrenciler kabil karşılık şartlara ehil olduğunu tabir etti.

Darülfünun üstelik okuyan uluslararası öğrencilerin sayısının ahenktar tıpkısı şekilde arttığını ve de daha çok uluslararası mektepli almak üzere çalışmaların yapıldığını vurgulayan Aldemir, 20’den aşkın ülkeden öğrenciye eş olduğunu belirtti. Elan ilk 7 Ara üniversitesi ve ayrımlı üniversiteler yoluyla yapılan Ecnebi Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) bundan sonra ÖSYM aracılığıyla gerçekleşeceğini tamlayan Aldemir, YÖS sonuçlarına bakarak birlikte çok sayıda öğrenciyi Üniversiteye çekmeyi hedeflediklerini anlatım etti. Aldemir, Henüz bilahare dahi uluslararası öğrencilerin sorunlarının çözümüne müteveccih hep çalıştıklarını ve onların birlikte olduklarını rapor etti.

Avar, fos hazırda yürüttükleri KONU projesi hakkında güdük vukuf verip güzeşte yıl uluslararası öğrencilerle yaptıkları anketlerin dolay bulgularını paylaştı. Darülfünun da okuyan arsıulusal öğrencilerin akademik entegrasyonlarının gerçekleşmesinin önemine değinen Avar, uluslararası öğrencilerin site ve Darülfünun üstelik karşılaştıkları sorunlara ve değişik çözüm önerilerine değindi.

Harbi ise, Erasmus+ değiş programı hakkında bilgiler verdi. Programın öğrencilere kazanımları üstünde duran Arı, benzeri zamanda Erasmus+ değiş programının referans şartlarını ve diğer detayları açıkladı.

Toplantı istifham-cevap bölümünün peşi sıra sona erdi. – KİLİS

Share: