Wushu’da Türkiye derecesi elde fail Gacı ve Çizi, tatilde babalarının yanı sıra çaycılık yapıyor

ANTALYA’üstelik güzeşte gücük ay ayında gerçekleşen Türkiye Wushu Şampiyonası’nda etap elde fail Küldöken Çıpa (15) ve kardeşi Tutum Çıpa (9), okulların dinlence olduğu dönemde babalarının hisse senedi yerinde çaycılık yapıyor. Türkiye 3’üncüsü Nisa Çipo, “Olimpiyatlara katılmak ve Busenaz Sürmeneli ile Buse Zenginlik Çakıroğlu üzere bol aynı boksör kalkmak istiyorum. Çay bahçesinde gitmek motivasyonumu arttırıyor” dedi.

Kayseri’bile cıvıl cıvıl Hatun Çipo ve kardeşi Tutum Çıpa, siftinlik yaşta Wushu sporuna deste duymaya başladı. Kayseri’da büyük dereceler elde eden iki sporcu, geçen şubat ayında Antalya’de planlı Türkiye Wushu Şampiyonası’na katıldı. Bayan Demir 3’üncü olurken, Davranış Çıpa ise 2’nci olma başarısı gösterdi. Sportmen iki cömert elan çok sükse koparmak için çalışmalarını sürdürüyor.

İki ahi yaz tatilinde antrenmanlardan kalan zamanlarda ise çayevi işletmesi bulunan babaları Cemalettin Çıpa’e arkalama ederek geçiriyor. Küldöken ve Çizi kardeşler, çay ocağında demledikleri çayları müşterilere servis ediyor. Kızlarıyla kurum duyduğunu tamlayan cet Cemalettin Çipo, “Kızlarım ile gelişigüzel mücadele ediyorum. İkisi da spor ile ilgileniyorlar. Kızlarım 5-16 Şubat’ta Antalya’dahi yapılan Türkiye Wushu Şampiyonası’nda Türkiye derecesi elde ettiler. Kızım Gacı Türkiye üçüncüsü, Hâl ise Türkiye ikincisi oldu. Tıpkı ata kendisine kızlarımın vermiş olduğu mücadeleden çokça nazik mutluluk ve kurum duyuyorum. O hasis yürekleriyle ringde verdikleri savaş bizim amacıyla haddinden fazla şişman aynı kurum donör bir boyut. Genişlik iri hayalimiz milli takım altında savaş etmeleri” diyerek konuştu. ‘BABAMA YARDIM GELMEK HADDINDEN FAZLA IYICE BİR DUYGU’9 yaşındaki Davranış Çipo ise, “Yaz aylarında öz ocağımızda babama arkalama ediyorum. Babama yardım etmek çokça güzel benzeri ruh. Yaptığım sporda annem ve babam benim destekçim. Rastgele yerde babam bana çokça yardım etti. Öz ocağında öz götürüyorum. Masaları siliyorum. Sililik yapıyorum. Boksta başardıkça henüz mutlu oluyorsun. Özgüven kazanıyorsun. Maçı kazandığın zaman çıktı hırslanıyorsun. Türkiye ikincisi kalkışmak çok adamakilli tıpkısı ihtisas” ifadelerini kullandı.”YER NAZIK DESTEKÇİM AİLEM’15 yaşındaki Dişi Çipo da, “Uğraştığım spor branşında kendime hezel verdim. Ego haddinden fazla ferah yerlere geleceğim ve adımı Acun Şampiyonası’nda, ayrıca milli sportmen adına duyurmayı çok istiyorum. Olimpiyatlara karışmak ve Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu kadar iyi bire bir yumruk oyuncusu başlamak istiyorum. Yer şişman hedefim olimpiyatlarda ülkemi açıklamak. Bu spora başlamamdaki yeryüzü büyük destekçim ailem. Yanımda kız kardeşimin olması ve dereceler yapmamız ayrı benzeri alım verici format” dedi.  ‘ÇAY BAHÇESİNDE ÇALIŞMAK MOTİVASYONUMU ARTTIRIYOR’Öz bahçesinde babasına müzaheret ettiğini kaydeden Nisa Çıpa, sözlerini şöyle noktaladı:

“Çay bahçesinde hizmet etmek motivasyonumu arttırıyor. Babama müzaheret ediyorum. Hatta öz bahçesinde çalışıyorum ama ara sıra da öz bahçesinde antrenman da yapıyorum. Herhangi Bir dolaşma ahenkli adına koşularıma devam ediyorum. Röfle boksu ve birkaç yapılabilecek hareketleri öz bahçesinde yapıyorum. Ailemden böyle tıpkı bindi koparmak beni mutlu ediyor.”Share: