Vekil Yanık:  YADES’in kapsamını genişleterek 6 projeye henüz bindi vereceğiz

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, “Buğulanmış Destek Programı’nın (YADES) kapsamını uzun uzadıya Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye daha destek vereceğiz. Kullanılmamış projeler üzere 3 milyon TL köken aktarımı yapacağız. Böylece belediyeler yoluyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız hamur tutarı toplamda 39 milyona ulaşacak” dedi.

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kükremek Üzüntülü, ‘1 Teşrinievvel Acun Yaşlılar Haset’ nedeniyle yazılmış açıklama yaptı. Vekil Kederli, Türk toplumunda yaşlıların yerinin ayrı olduğunu vurguladı. Türk familya yapısında yaşlılara iri değer verildiğini belirten Üzüntülü, yaşlıların geri ile bugün arasında güreşçi köprüsü kurduğuna belen etti. Bakan Yanık, “Aile bağlarımızın ve içtimai değerlerimizin korunmasında, yaşlılarımızın çok balaban rolü olduğunun farkındayız. Tığ dahi yaşlılarımızın sosyal avlu bağlarının güçlendirilmesi ve kuşaklar arası dayanışmanın desteklenmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YADES KAPSAMINDA 111 BİN YAŞLIYA BINDI VERİLDİ’Hizmete ihtiyaç duyan yaşlılara yaşadıkları mekanlarda mukteza hizmet ve desteklerin sunulması için hayata geçirilen YADES ile ait vukuf veren Icra Vekili Kederli, şunları söyledi: “YADES’i 65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal destek sağlanması için 2016’dan bu yana yürütüyoruz. Yaşlılarımızın yaşamlarını kendi evlerinde, ailelerinin yanında sürdürebilmeleri üzere evcil yönetimlerin ‘Evde Hizmet’ ve ‘Gündüz Hizmet Hizmetleri’ projelerini destekliyoruz. Ihtiyarlama üzerine farkındalık yaratmayı amaçlayan YADES projelerine maddi destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar 31 belediyeye, 55 YADES projesi amacıyla toplanmış 36 milyon TL finansman desteği sağladık. 76 bin 497 hanede, 111 bin 559 yaşlımıza ulaşarak evde bakım, psikososyal destek ve kültürel hayatiyet hizmetleri sunduk. YADES’in kapsamını uzun uzadıya; Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye elan destek vereceğiz. Yıpranmamış yürütülecek projeler üzere 3 milyon TL cins aktarımı yapacağız. Böylecene belediyeler yoluyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız köken tutarı, toplamda 39 milyona ulaşacak.”BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise, Vekillik marifetiyle 2016’dan bu yana Sakarya, Kayseri, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Antalya, Gaziantep, Malatya, Ordu, Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Balıkesir, Konya, Mardin, Adıyaman, Veca, Bingöl, Hakkari, Rize, Isparta, Osmaniye, Niğde, Van, Bayburt, İstanbul ve Yozgat kalkmak için 28 ildeki 31 belediyenin YADES projeleri destekleniyor. HUZUREVLERİNDE YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Haset dolayısıyla huzurevlerinde yaşlıların ahenkli antlaşma geçirerek maneviyat depolamaları amacıyla hafta süresince etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda İstanbul Etiler Yaşlılar Yurdu’nde 30 Eylül’birlikte Çetin Bingöl konseri düzenlenecek. Vekil Çokluk Kederli dahi yaşlılar yurdu sakinleriyle konseri izleyecek. Çamlıca Prof. Dr. Fahrettin Ahi- Nilüfer Gökay Yaşlılar Yurdu Nemli Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleriyle 1 Ilk Teşrin’da bir araya ati olan Nazır Izdıraplı, 5 Ekim’de üstelik Ankara Seyranbağları Huzurevi Buğulu Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleriyle buluşacak. Programda Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından, Kore gazileri Selçuk Fidegül ve Mualla Cengiz Türkoğul’a ‘Barış Madalyası’ sunma edilecek. Bakanlık ve Turkcell iş birliği ile huzurevlerinde hizmet altında kâin yaşlıların dijital okuryazarlığını yetiştirmek amacıyla yürütülen ‘Dijital Bahar Projesi’ kapsamında ise Kükremek Yanık’ın katılımıyla 6 Ilk Teşrin’dahi Osmaniye Istekle Huzurevi’nde ‘Dijital Baharat Odası’nın açılışı gerçekleştirilecek. Vekil Izdıraplı, 7 Ilk Teşrin’de Mersin’da Nehari Bakım ve Hareketli Dirim Merkezi’nin açılışını yapacak.

Share: