Vekil Varank: ‘Evim Yuvan Olsun’ ile evler depremzedelerin kullanımına sunulacak

Bakan Varank: ‘Evim Yuvan Olsun’ ile evler depremzedelerin kullanımına sunulacak

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Icra Vekili Mustafa Varank, “‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasıyla afetzede ailelerimizin kullanımına sunacak evi olan vatandaşlarımız, tıpkısı tümce üzerinden evlerini araç yaptırabilir ve AFAD organizasyonunda bu evleri ilişkin kaymakamlıklarımıza gönderebilirler. Kaymakamlıklarımız da öncelikle bu evlerin kontrolünü yapıyor ve henüz sonradan bu evleri afetzede vatandaşlarımızın kullanımına anahtar” dedi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, eşkal üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra ortaya sâdır barınma ihtiyacını gidermek üzere uygulamaya konulan ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasına ait açıklama yaptı. Vekil Varank, ilk günlerden itibaren vatandaşlardan arkalama telefonları almaya başladıklarını belirterek, “Hayırhah vatandaşlarımız bize şunu söylediler:  ‘Bizim kullanmadığımız evimiz var, yazlığımız var, bağlam evimiz var. Ego yurt dışında yaşıyorum, senede 15 dönem geldiğim Türkiye’da tıpkısı evim var, acep biz bu evleri afetzede vatandaşlarımızın kullanımına açabilir miyiz?’ Tığ bile önce günden itibaren o talepleri durdurmak için bire bir kucak oluşturduk ve bir kampanya başlattık. ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasıyla afetzede ailelerimizin kullanımına sunacak evi olan vatandaşlarımız tıpkısı dizge üzerinden evlerini anahtar yaptırabilir ve AFAD organizasyonunda bu evleri ilişik kaymakamlıklarımıza gönderebilirler. Kaymakamlıklarımız da öncelikle bu evlerin kontrolünü yapıyor. Elan sonra bu evleri afetzede vatandaşlarımızın kullanımına açacak” diyerek konuştu.

‘FATURALARI KAYMAKAMLIKLAR ÖDEYECEK’Evini ısınmak üzerine çekinceleri olan vatandaşların müsterih olması gerektiğini nâkil Varank, “Bu süreci tamamen İçişleri Bakanlığı’mız, AFAD koordinasyonunda ve kaymakamlıklarımız vasıtasıyla yürütecek. Burada evini lazım ücretsiz tıpkısı şekilde yöneltmek evet dahi akilane bir icar karşılığında sisteme kaydetmek talip vatandaşlarımız şayet pespaye evleri uygunsa bu hayırseverlerimizle kaymakamlıklarımız ittifak imzalayacak. Hayırseverlerimizin muhatabı bizzat kaymakamlıklarımız olacak. Elan bilahare tığ bu evleri afetzede vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Iyilikçi vatandaşlarımız bize şunları soruyor:  ‘Acaba biz bu evleri verdiğimizde bunların neşelilik, su, doğal gaz faturaları şüphesiz ödenecek?’ Burada da afetzede vatandaşlarımızı, hayırseverlerimizin evlerine yerleştirdiğimizde faturaları kaymakamlıklarımız ödeyecek. Hayırseverlerimizin bunlarla ilişik benzeri endişeye düşmesine ister namevcut. Tekrar; ‘Ego acep evimi verdiğimde evimle ilgilendiren tıpkısı hasar oluşursa’ diyerek soran vatandaşlarımız var. Burada de Türkiye Sigorta bir üstünlük başlattı. Muhtemel hasarlarla ilgilendiren bu evlerin sigortalamasını mahsus bire bir miktara büyüklüğünde Türkiye Sigorta gerçekleştirecek. Türkiye’nin sunu balaban gayrimenkul listeleme şirketleri kayıtları tutacak. Türkiye’nin 3 şişman emlak kontrol portalı bu işte bizim paydaşımız. Vatandaşlarımız evlerini onların sistemleri üzerinden kaydetmiş olacak ve elan sonradan kaymakamlıklarımız hep süreçleri işletecek. Şu anda sistem çalışmaya başladı. Vatandaşlarımız evlerini bu sisteme giriyorlar. Vatandaşlarımız kullanmadıkları konutları varsa, yazlıkları, bağ evleri varsa, onlar da ‘evimyuvanolsun.org’ web sitesi üzerinden bunları afetzedelerin kullanımına açabilirler” dedi.

Bakan Varank, evi olmadığı halde kiralık evlerin kirasının ödenmesine katkı temin etmek isteyen vatandaşların birlikte AFAD üzerinden maddesel olarak bu kampanyaya destek verebileceğini sözlerine ekledi.

Görüntü dökümü:

– Nazır Varank’ın açıklaması

Haber-Almaç:  Alper KANUNLAŞMIŞ- Emirhan YÜZÜGÜLDÜ/ ANKARA,

Share: